Webnoviny - Svet

Petíciu k 3. pilieru podporilo vyše 160 tis. ľudí

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Petíciu proti zásahom do systému doplnkového dôchodkového sporenia podpísalo za necelé tri týždne vyše 160 tis. ľudí. Oznámil to petičný výbor a Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS), ktorá petíciu podporuje. Petičný výbor tak splnil svoj cieľ, ktorým bolo získanie viac ako 100 tis. podpisov. Petíciu plánuje výbor následne odovzdať do Národnej rady SR. Petícia reaguje na návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorá má zahrnúť do vymeriavacieho základu celý zdaniteľný príjem zamestnanca, vrátane príspevkov, ktoré mu do tretieho piliera poskytuje zamestnávateľ. Takáto novela zákona by podľa petičného výboru a ADDS znamenala faktickú likvidáciu tretieho penzijného piliera v jeho dnešnej podobe.

Podľa viceprezidenta ADDS Viktora Kouřila výsledky petície jednoznačne potvrdili, že tretí pilier sa na Slovensku teší veľkej dôvere a podpore sporiteľov. Odborná diskusia, ktorá sa v poslednom čase začala, ide podľa neho pozitívnym smerom. Asociácia predpokladá, že konečná podoba novely zákona o sociálnom poistení, v ktorej sa premietnu aj pripomienky a názory odbornej verejnosti, nebude mať pre tretí pilier likvidačné dopady.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) počas parlamentnej rozpravy naznačil, že koaliční poslanci v druhom čítaní vládny návrh novely zákona upravia. Ak by sa podľa neho platili sociálne odvody aj z príspevkov do tretieho dôchodkového piliera, považoval by to za absurdné. „Príspevok do tretieho piliera sa správa tak ako odvod, ktorý platíme do prvého a druhého piliera a v konečnom dôsledku má tretí pilier ten istý cieľ ako prvé dva piliere,“ povedal v polovici októbra počas rokovania o vládnej novele zákona. Systém doplnkového dôchodkového sporenia bude podľa Kaníka modifikovaný. Nikto sa však podľa neho nemusí obávať toho, že bude systém ohrozený. "Určite bude pokračovať a bude fungovať ďalej,“ skonštatoval Kaník. Verí, že tretí dôchodkový pilier nakoniec odvodmi zaťažený nebude.

Zámer vlády zaviesť platenie sociálnych odvodov aj z príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie vyvolalo na Slovensku petičnú akciu. Členmi petičného výboru sú člen Dozornej rady doplnkovej dôchodkovej spoločnosti ING Tatry-Sympatia Michal Němec, tajomník Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Marcel Forišek, prezident Združenia automobilového priemyslu SR Jozef Uhrík, viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš a člen Dozornej rady doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Tatra banky Igor Vida. „Novela stanovuje, že odvodovému zaťaženiu podliehajú všetky príjmy bez výnimky, teda aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, čím sa absolútne poprie jeho zmysel,“ uviedol predseda petičného výboru Michal Němec.

Na trhu doplnkového dôchodkového sporenia pôsobí v súčasnosti päť spoločností, a to DDS ING Tatry-Sympatia, DDS Tatra banky, DDS Stabilita, DDS AXA a DDS Aegon. Spolu všetkých päť spoločností spravuje úspory klientov v sume vyše 1,12 mld. eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM