Plánujete cestu do Chorvátska? POZOR! V Jadrane sa šíri mimoriadne JEDOVATÁ ryba
K Jadranu ročne vyrážajú tisíce Slovákov. Počas dovolenky by si ale mali dať pozor. Odborníci varujú pred nebezpečnou rybou.

V Jadranskom mori sa šíri jedovatá invazívna ryba Lagocephalus sceleratus, ktorá je známa ako štvorzubec striebropásý. Ako informuje server Nedeljski, táto ryba, ktorá je jednou z najsmrteľnejších, bola v roku 2003 prvýkrát objavená v Stredozemnom mori a postupne ju spozorovali aj v Turecku, Tunisku, Francúzsku a aj v Chorvátsku.
Dvojitá hrozba
Chorvátski vedci teraz varujú pred dvojitou hrozbou: jej toxicitou pre ľudí a jej ničivým vplyvom na miestnu biodiverzitu a morské ekosystémy.
„Výskyt tejto ryby, ktorá pochádza z tropických oblastí Indického a Tichého oceánu, potvrdili v Stredozemnom a Jadranskom mori výskumníci z Univerzity Juraja Dobrily v Pule a Inštitútu oceánografie a rybárstva v Splite. Ich štúdia, nedávno publikovaná v časopise Acta Ichthyologica et Piscatoria, podrobne popisuje nebezpečenstvá, ktoré tento druh predstavuje,“ uvádza portál.
Prečo je nebezpečná?
Nedeljski uvádza, že mäso a orgány tejto ryby obsahujú tetrodotoxín – mimoriadne silný neurotoxín. Ten môže po niekoľkých minútach po požití spôsobiť paralýzu nervového systému, čo vedie k paralýze dýchacích svalov, poruchám zraku a v závažných prípadoch k smrti.
„Okrem toho, že je ryba pri požití toxická, predstavuje aj fyzické nebezpečenstvo – jej mocné čeľuste v tvare zobáka môžu pri uhryznutí dokonca spôsobiť čiastočnú amputáciu prstov,“ varuje portál s tým, že pre toxíny je dokonca nebezpečné sa ryby čo i len dotknúť.
Našli ju na viacerých miestach
Rozširovanie štvorzubca je podľa odborníkov pravdepodobne spôsobené tým, že v novom prostredí nemá prirodzeného nepriateľa a rýchlo sa rozmnožuje. Pred časom jednu takúto rybu chytil aj rybár pri chorvátskom ostrove Pašman. „Minulý rok bola ryba už spozorovaná na juhu Istrijského polostrova. Chytili ju neďaleko Medulinu. Odborníci odhadujú, že je nebezpečná pre ľudí, najmä ak sa požije. Zvyčajne žije hlbšie ako 18 metrov, ale občas ju možno vidieť aj v plytších vodách,“ dodal Nedeljski.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné