Magazín Cestovanie

Plánujete dovolenku v Taliansku? V krajine plánujú zaviesť vysoké POKUTY

Taliansko plánuje zaviesť prísne pokuty za vandalizmus a poškodzovanie historických a kultúrnych pamiatok.

Ilustračný obrázok k článku Plánujete dovolenku v Taliansku? V krajine plánujú zaviesť vysoké POKUTY
2
Galéria

Ich výška sa môže vyšplhať až do 60-tisíc eur, uviedla v stredu agentúra AP. Na utorkovom zasadnutí talianskeho kabinetu vláda schválila návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo kultúry.

Vysoké pokuty

Za vandalizmus a poškodzovanie pamiatok bude nová legislatíva ukladať finančné tresty vo výške od 10-tisíc do 60-tisíc eur. Tieto prostriedky budú následne použité na čistenie a opravu poškodených monumentov.

Keďže v talianskom parlamente má pravicová vláda premiérky Giorgie Meloniovej väčšinu, očakáva sa, že návrh zákona bude pomerne rýchlo prijatý a zavedený do praxe, informuje TASR.

Taliansky minister kultúry Gennaro Sangiuliano uviedol, že len nedávno vláda zaplatila 40-tisíc eur za vyčistenie fasády budovy Palazzo Madama, kde sídli taliansky Senát. Environmentálni aktivisti na ňu hádzali plechovky s farbou.

Vandali zaplatia

Ďalší prípad vandalizmu sa odohral i o niekoľko dní neskôr, keď ďalší členovia organizácie bojujúcej proti klimatickej zmene naliali do fontány blízko Španielskych schodov v Ríme tekuté čierne uhlie.

„Útoky na historické a kultúrne pamiatky spôsobujú všetkým i ekonomickú ujmu. Na ich vyčistenie je potrebné najať špecialistov s drahými prístrojmi,“ uviedol Sangiuliano vo vyhlásení. Dodal, že každý, kto je za vandalizmus zodpovedný, „musí za svoje konanie niesť aj finančné následky“.

Ilustračné foto

Súvisiace články

Turisti v Taliansku
2
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM