han Zo Slovenska

Čaká nás ZMENA počasia: Zabudnite na sneh, PRIPRAVTE sa na poľadovicu a potom na OTEPLENIE!

Ako na hojdačke! Tak to v týchto dňoch vyzerá s počasím na Slovensku. Po výdatnom snežení prichádza v západnej časti našej krajiny oteplenie!

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás ZMENA počasia: Zabudnite na sneh, PRIPRAVTE sa na poľadovicu a potom na OTEPLENIE!
Zdroj: Dnes24/Milan Hanzel

Predpoveď na noc

Na celom Slovensku sa môže až do pondelka (23. 1.) rána tvoriť poľadovica. V strede a na východe treba počítať aj s hmlou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

Výstraha pred hmlou platí v Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji, tiež v Prešovskom a Žilinskom. „Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ varujú meteorológovia.

Naďalej platia aj hydrologické výstrahy pred povodňami. Pre Michalovce platí najvyšší – tretí stupeň, výstraha druhého stupňa platí pre Trebišov bez Roňavy. Prvostupňová hydrologická výstraha je vydaná pre Levice-východ.

Rozlúčka so snehom

Ako píše portál o počasí imeteo.sk, obyvatelia juhozápadného Slovenska sa v nedeľu zobudili na väčšine územia do bieleho rána, na niektorých miestach dokonca výraznejšie nasnežilo prvýkrát v tejto zimnej sezóne. „Zlou správou však je, že tento sneh si na juhozápade neužijú dlho. Prichádza totiž oteplenie,“ informujú.

„Sneženie v skorých ranných hodinách dorazilo aj do nášho hlavného mesta, na Záhorie, do Nitry, do Galanty či Štúrova,“ píšu odborníci.

„Zo snehu sa však obyvatelia juhozápadného Slovenska dlho tešiť nebudú, pretože pásmo trvalých zrážok postupne ustane. Namiesto toho sa budú vyskytovať konvektívne zrážky, teda prehánky, a výnimočne sa môžu objaviť aj búrky. Prehánky sa budú vyskytovať na území západného Slovenska nerovnomerne,“ dodáva imeteo.sk.

Oteplenie a odmäk

Na celom našom území sa v priebehu nedele oteplilo a sneh sa začal postupne topiť. „Nadchádzajúca noc však bude studená a v pondelok ráno môžu teploty klesnúť k –10 °C,“ uvádzajú meteorológovia. „Začiatok týždňa však so sebou prinesie už výraznejšie oteplenie. V pondelok a utorok vystúpia teploty na +10 °C, v regióne Hontu môže byť dokonca ešte teplejšie,“ poznamenali.

„Takéto teploty výrazne urýchlia topenie snehu. Na mnohých miestach sa sneh roztopí úplne a biela pokrývka bude miznúť aj v severnejších lokalitách Slovenska a na horách. Najväčší úbytok snehu zaznamenajú Vysoké a Nízke Tatry,“ uviedlo imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM