Lucia Šútorová Správy

Počet predčasne narodených detí stúpa: Na Slovensku sa o ne stará 300 sestier

V neľahkom štarte do života pomáha predčasne narodeným bábätkám asi 300 zdravotných sestier. V štvrtok 15. augusta oslávia Svetový deň neonatologických sestier.

Ilustračný obrázok k článku Počet predčasne narodených detí stúpa: Na Slovensku sa o ne stará 300 sestier
Zdroj: TASR

Novorodeniatka narodené predčasne a bábätká s vážnymi zdravotnými problémami trávia v nemocniciach často dlhé týždne až mesiace. Ich počet každým rokom stúpa.

V šiestich perinatologických centrách na Slovensku sa o ne stará asi 300 zdravotných sestier, upozornilo pri príležitosti štvrtkového (15. 8.) Svetového dňa neonatologických sestier občianske združenie Malíček.

O prácu je veľký záujem

“Starostlivosť sestier o novorodencov sa významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socioekonomický dosah,“ priblížila zakladateľka občianskeho združenia Malíček a zároveň staničná sestra Ľubica Kaiserová.

O prácu v perinatologických centrách podľa Kaiserovej nie je veľký záujem. „Mladé vzdelané sestry radšej siahnu po voľných miestach na pracoviskách, s ktorými mali možnosť zoznámiť sa už počas štúdia alebo v nemocniciach ani nezostávajú,“ zhodnotila.

Požiadavky rastú

Lákadlom podľa nej nie je ani platové hodnotenie. Požiadavky na prácu sestier pritom s rozvojom odboru i na podnet verejnosti rastú.

Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, 15. augusta ocení sestry z perinatologických centier. Krištáľových anjelikov im ako poďakovanie osobne odovzdajú rodiny skôr narodených detí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie