han Magazín

POHREB kráľovnej Alžbety II.: Posledné ZBOHOM prišla dať aj Čaputová s priateľom, FOTO

Pohreb, ktorý sleduje celý svet. Tak to vyzerá práve v týchto chvíľach v londýnskom Westminsterskom opátstve, kde sa významní predstavitelia lúčia s britskou kráľovnou Alžbetou II.

Ilustračný obrázok k článku POHREB kráľovnej Alžbety II.: Posledné ZBOHOM prišla dať aj Čaputová s priateľom, FOTO
26
Galéria

Štátny pohreb zosnulej panovníčky sa začne v pondelok o 11.00 h (12.00 SELČ) a trvať by mal asi hodinu. Na jeho konci budú dve minúty ticha v celom Spojenom kráľovstve, uvádza TASR na základe informácií televízie BBC.

Priebeh pohrebu

Štátny pohreb sa bude konať podľa prísneho protokolu. Zúčastní sa na ňom asi 2000 pozvaných smútočných hostí vrátane členov európskych kráľovských rodín, zástupcov krajín Commonwealthu a svetových politických lídrov.

Pozvaný je aj americký prezident Joe Biden s manželkou, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Slovensko bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na sociálnej sieti ukázala fotku s priateľom Jurajom Rizmanom.

Ďalší pozvaní

Pozvaní neboli zástupcovia Sýrie, Venezuely a Afganistanu, keďže Británia nemá s týmito krajinami diplomatické styky. Britská kráľovská rodina takisto nepozvala nikoho z Ruska, Bieloruska a Mjanmarska. Podľa tradície bývajú pozvaní aj všetci žijúci bývalí prezidenti USA, v tomto prípade to tak ale nebude. Buckinghamský palác to zdôvodnil nedostatkom miesta vo Westminsterskom opátstve.

Po obrade bude nasledovať sprievod s rakvou kráľovnej z Westminsterského opátstva k Wellingtonovmu víťaznému oblúku za zvukov zvonu Big Ben.

Z Hyde Parku pri Wellingtonovom oblúku vypáli Kráľovské jazdecké delostrelectvo čestné salvy. Rakva bude potom prevezená na hrad Windsor, kde sa bude v Kaplnke svätého Juraja konať o 16.00 h (17.00 SELČ) obrad rozžehnania sa za účasti asi 800 hostí.

K manželovi

Alžbetu II. neskôr, o cca 19.30 (20.30 SELČ), pochovajú v rámci súkromného obradu v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. po boku jej manžela Princa Philipa, ktorý zomrel vlani. Pamätná kaplnka kráľa Juraja VI. je súčasťou Kaplnky svätého Juraja. Postaviť ju nechala v 60. rokoch minulého storočia Alžbeta II. ako miesto posledného odpočinku pre svojho otca.

Deň smútku

V deň pohrebu kráľovnej bude zatvorená väčšina podnikov v Británii. Supermarkety buď neotvoria, alebo budú mať skrátené otváracie hodiny. V prevádzke nebude ani pošta. Odložili aj väčšinu pohrebov v krajine, ktoré sa mali konať v pondelok – buď na žiadosť smútiacich rodín, alebo z dôvodu zatvorených krematórií a pohrebných ústavov.

Podľa agentúry Reuters boli odvolané aj plánované septembrové štrajky prepravcov, ktorí chcú podľa vlastných vyjadrení rešpektovať štátny smútok. Otvorené však ostanú bary. Viacerí majitelia pre BBC povedali, že chcú takto poskytnúť miesto pre združovanie sa komunít v smútočný deň.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov vo svojom letnom sídle Balmoral v Škótsku.

FOTO: Pohreb britskej kráľovnej Alžbety II.
26
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM