Webnoviny - Svet

Podľa MMF bude Slovensko rásť rýchlejšie ako eurozóna

WEBNOVINY.SK

PARÍŽ 20. septembra (WEBNOVINY) – Reálny hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska podľa najnovšej prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 3,3 % a rovnakým tempom sa slovenské hospodárstvo zväčší aj v budúcom roku. Rast by tak mal byť rýchlejší v porovnaní s priemerom za celú eurozónu, ktorej ekonomika podľa predikcie MMF v tomto roku reálne vzrastie o 1,6 % a v roku 2012 iba o 1,1 %.

Na Slovensku by však mali rýchlejšie rásť spotrebiteľské ceny

Inflácia v tomto roku by mala byť 3,6 % a v budúcom roku 1,8 %. Pre celú eurozónu MMF predpovedá v tomto roku rast cien o 2,5 % a v budúcom roku o 1,5 %. Nezamestnanosť na Slovensku podľa prognózy fondu bude za tento rok na úrovni 13,4 % a v roku 2012 klesne na úroveň 12,3 %. Nezamestnanosť v rámci celej eurozóny by podľa odhadu MMF mala byť v tomto roku aj na budúci rok na úrovni 9,9 %.

MMF zhoršil prognózu rastu eurozóny

Medzinárodný menový fond (MMF) znížil prognózu hospodárskeho rastu eurozóny. Ekonomika menovej únie by podľa predikcie MMF v tomto roku mala vzrásť o 1,6 % a v budúcom roku o 1,1 %. Predchádzajúca prognóza z júna rátala s rastom o 2 % v tomto roku a o 1,7 % v roku 2012. MMF predpokladá, že odhad rastu zníži aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá by podľa fondu mala pokračovať vo svojom kontroverznom programe nákupov dlhopisov krajín, ktoré majú problémy.

„ECB by mala pokračovať vo svojej nekonvenčnej podpore, aby znížila volatilitu na trhoch aspoň dovtedy, kým sa začnú realizovať záväzky z mimoriadneho júlového summitu eurozóny,“ uviedol MMF. Na zasadaní v júli lídri eurozóny schválili rozšírenie právomocí Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), tak aby mohol nakupovať dlhopisy na sekundárnom trhu a poskytovať úvery.

MMF sa domnieva, že členské krajiny eurozóny by mali byť ochotné „obetovať“ časť autonómie v oblasti fiškálnej politiky, pretože užšia integrácia je najväčšou nádejou pri predchádzaní budúcich dlhových kríz. Eurozóna má v súčasnosti najväčšie problémy od svojho založenia. O finančnú pomoc požiadali Grécko, Írsko a Portugalsko, ale na trhoch sa stále objavujú obavy z toho, že dlhová kríza by sa mohla rozšíriť aj do ďalších krajín menovej únie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM