Krimi

Podnikateľ Bašternák sa PRIZNAL k podvodu pri kúpe bytov vo Five Star Residence

Podnikateľ si neoprávnene v roku 2012 uplatnil nárok na DPH v sume približne dvoch miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku Podnikateľ Bašternák sa PRIZNAL k podvodu pri kúpe bytov vo Five Star Residence
4
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Okresný súd Bratislava V uznal podnikateľa Ladislava Bašternáka vinným zo zločinu skrátenia dane a poistného v prípade neoprávnenej daňovej vratky súvisiacej s kúpou bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence.

Súd mu uložil zákaz činnosti, po obdobie siedmich rokov nemôže pôsobiť v štatutárnom, dozornom orgáne, či ako prokurista v obchodnej spoločnosti. Súd však upustil od súhrnného trestu aj od trestu prepadnutia majetku. Rozsudok nie je právoplatný.

Odsúdený podnikateľ Ladislav Bašternák sa v utorok na súde priznal, že je vinný v prípade neoprávnenej daňovej vratky asi za dva milióny eur, súvisiacej s kúpou bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence.

Priznanie

Trest, ktorý si podnikateľ už odpykáva v inej trestnej veci, je podľa súdu dostatočný a plní účel ochrany spoločnosti. Podnikateľa zaradil opäť na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. „Súd prihliadal na poľahčujúce okolnosti ako priznanie, oľutovanie skutku či zaplatenie vzniknutej škody,“ vymenovala sudkyňa. Na trest prepadnutia majetku, ktorý navrhovala prokuratúra, nevidel súd dôvod.

Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátorka vo veci podala odvolanie. „Rozhodnutie považujem za zákonné, predpokladám, že môj klient je spokojný s rozsudkom,“ skonštatoval pre médiá obhajca podnikateľa Peter Filip.

Zločin skrátenia dane

Obžalobu na podnikateľa podala Krajská prokuratúra Bratislava na konci septembra 2020, a to zo zločinu skrátenia dane a poistného. Polícia ho nanovo obvinila v apríli 2019, krátko po jeho prvom odsúdení. Obvinenia sa týkali kúpy bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence. Tie kúpil približne za 12 miliónov eur, pričom skutočná suma bola údajne nižšia. Podnikateľ si neoprávnene v roku 2012 uplatnil nárok na DPH.

Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného v marci 2019 odsúdil KS v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Trest si odpykáva v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.

Prečítajte si aj

Súd s podnikateľom Ladislavom Bašternákom pre dvojmiliónovú daňovú vratku
4
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM