Ilustračný obrázok k článku Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Dóme sv. Alžbety: Prišla prezidentka i davy veriacich
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Dóme sv. Alžbety: Prišla prezidentka i davy veriacich

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začal pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Aktualizované Správy Rôzne
Aktualizované Správy Rôzne

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Dóme sv. Alžbety: Prišla prezidentka i davy veriacich

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začal pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka, emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Ilustračný obrázok k článku Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Dóme sv. Alžbety: Prišla prezidentka i davy veriacich
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Pohrebnú svätú omšu celebruje kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi sú emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Svätá omša je v latinskom a slovenskom jazyku.

Tisíce ľudí

Na poslednej rozlúčke s kardinálom sa zúčastňujú tisíce ľudí, medzi nimi aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Pre tých, ktorí sa do katedrály nedostali, je na námestí pred Urbanovou vežou veľkoplošná obrazovka s priamym prenosom z obradu.

Do katedrály sv. Alžbety, kde vystavili v nedeľu (14. 8.) a v pondelok (15. 8.) kardinálove telesné pozostatky k verejnej úcte, prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne 9000 ľudí. Následne sa s ním ďalšie stovky lúčili v Kaplnke sv. Michala.

Najstarší člen kolégia kardinálov

Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom sa vo vatikánskej Bazilike sv. Petra konala vo štvrtok (11. 8.). Zádušnú omšu viedol kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František.

Po obradoch lietadlom previezli pozostatky Tomka na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, nebohému mohli prejaviť verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Následne ho previezli do Košíc.

Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962, keď tam pochovali Jozefa Čárskeho.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme. Podľa jeho želania ho pochovajú v košickej katedrále, telo uložia do dosiaľ prázdnej podzemnej krypty pred hlavným oltárom.

Desiatky biskupov

Aktualizované 13:35 Pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka v Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa skončil, jeho telesné pozostatky uložia do krypty. Pohreb sa uskutočnil podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zbo­ru.

Podľa Košickej arcidiecézy sa pohrebu zúčastnilo dokopy 5500 ľudí. Medzi nimi aj 35 biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, 350 kňazov a zasvätených a približne 80 rehoľných sestier. Do služby sa zapojilo 50 dobrovoľníkov.

Pohrebnú svätú omšu celebroval kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi boli emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Záverečným obradom predsedal košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

V závere pohrebnej svätej omše čestná stráž rakvu presunula na miesto, odkiaľ ju uložia do centrálnej krypty pod hlavným oltárom. „Hneď po odchode verejnosti budú pozostatky kardinála prenesené pohrebnou službou do krypty, kde budú následne zamurované a zapečatené,“ potvrdil pre TASR hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.

Na stene krypty pribudne epitaf. Pamätný kameň bude pripomínať dátum jeho narodenia a smrti. Krypta bude pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť.

Čaputovej príhovor

Slovensko podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej úmrtím kardinála Jozefa Tomka stráca charizmatického človeka, významnú duchovnú osobnosť a rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi.

„Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej,“ uviedla hlava štátu v príhovore počas utorkového pohrebu slovenského kardinála v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

Konštatovala, že Tomko vkladal do viery srdce a dával jej skutočný ľudský rozmer.

„Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: ‚Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli‘,“ uviedla.

Prezidentka verí, že kardinálov odkaz a duch pomôže pri prekonávaní aj dnešných ťažkých časov. „Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia,“ konštatovala.

Rozlúčka a pohreb kardinála Jozefa Tomka
8
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín