Aktualizované Zo zahraničia

Poliaci žijú v obrovskom STRACHU! Polovica z nich si myslí, že na nich čoskoro ZAÚTOČÍ Rusko

Takmer polovica Poliakov si myslí, že Rusko na Poľsko čoskoro zaútočí.

Ilustračný obrázok k článku Poliaci žijú v obrovskom STRACHU! Polovica z nich si myslí, že na nich čoskoro ZAÚTOČÍ Rusko
94
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Takmer 50 percent obyvateľov Poľska si myslí, že Rusko možno na ich krajinu v nasledujúcich rokoch zaútočí. Ukázal to prieskum verejnej mienky. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry PAP.

Boja sa útoku

V prieskume pre rozhlasovú stanicu TOK FM a spravodajskú webovú stránku OKO.press 48 percent opýtaných odpovedalo „áno“ na otázku, či si myslia, že Rusko v blízkej budúcnosti zaútočí na Poľsko.

Opačný názor malo 41 opýtaných. Zvyšných 11 percent nevedelo odpovedať.

Vážne obavy

Prieskum uskutočnila agentúra Ipsos 22. až 26. februára 2024 na reprezentatívnej vzorke 1 000 dospelých Poliakov.

Prieskum odzrkadľuje všeobecné obavy o bezpečnosť v Poľsku, vyvolané vojnou na Ukrajine, ktorá teraz trvá už vyše dva roky, píše PAP.

Krotí obavy

Bývalý poľský diplomat a expert Witold Jurasz sa od tohto najhoršieho scenára dištancuje. „To, že Ukrajina stratila iniciatívu na fronte, neznamená, že prehráva vojnu,“ komentoval prieskum pre portál tokfm.pl. Navyše, podľa jeho názoru „Rusi nebudú mať silu zaútočiť na NATO vrátane Poľska“.

„V Poľsku po období nadmerného optimizmu upadáme do druhého extrému, teda prílišného pesimizmu, navyše umocneného mediálnymi správami,“ uviedol Jurasz. Nič to však podľa neho nemení na fakte, že je možné posilniť ozbrojené sily.

Dôležitosť zbrojenia

„V prvom rade sa treba vyzbrojiť, po druhé sa treba vyzbrojiť a po tretie sa treba vyzbrojiť… Musíme sa tiež stať odolnými voči strachu, urobiť všetko pre to, aby sa k nám dostalo stále viac a viac spojeneckých síl a nezabudnúť na pobaltské štáty,“ apeloval Jurasz.

Strach z Putinovho útoku na Poľsko slúži podľa experta len Kremľu. „Strach je nástroj, ale je to predovšetkým nástroj Ruska, ktoré sa nás strašením snaží vzdialiť od Ukrajiny. V skutočnosti sa nie je čoho báť,“ uzavrel odborník.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Dva roky vojenského konfliktu na Ukrajine
94
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: Polar.cz/Michal Banas
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM