Jakub Forgács Zo Slovenska

Policajný šéf: Slovensko jej bezpečnou krajinou, no situácia sa môže zmeniť aj za hodinu

Teroristické útoky v Paríži nenechali chladnými ani slovenskú políciu. O aktuálnej bezpečnostnej situácii prehovoril priamo prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Ilustračný obrázok k článku Policajný šéf: Slovensko jej bezpečnou krajinou, no situácia sa môže zmeniť aj za hodinu
Zdroj: TASR

Slovensko je bezpečnou krajinou, no situácia sa môže v priebehu hodiny zmeniť. „Chcem garantovať, že v súčasnosti je vnútorná situácia na území Slovenska dostatočne bezpečná. Hovorí o tom aj najnižší stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sa nezmenil po útokoch v Paríži. Ostáva mi veriť, že vonkajšie geopolitické udalosti niečo na tejto situácii nezmenia,“ konštatoval v relácii TABLET.TV prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Opatrenia na ochranu bezpečnosti

V súvislosti s minulotýždňovými teroristickými útokmi v Paríži, pri ktorých zahynulo 129 osôb a ďalších 352 je zranených, prijala aj slovenská polícia opatrenia na ochranu bezpečnosti. „Od prvých hodín (po útokoch, pozn. red.) sme zvýšili počty policajtov v uliciach. Pred týmito udalosťami bolo v hliadkovej činnosti asi 1100 policajtov, v súčasnosti dosahujeme počty okolo 2000 policajtov, je to takmer o sto percent viac,“ priblížil policajný prezident.

Zároveň dodal, že odbor boja proti terorizmu zvýšil výkon operatívno-pátracej činnosti s cieľom získavať informácie o hrozbách, ktoré by mohli byť na území Slovenska. „Úrad medzinárodnej policajnej spolupráce začal prijímať dožiadania od medzinárodných kolegov na lustrovanie a porovnávanie profilov DNA a daktyloskopických stôp, prípadne informácie o niektorých motorových vozidlách, ktoré mali byť použité pri činoch v Paríži,“ doplnil.

Nebezpečenstvo odhalia skôr

Prezident policajného zboru verí, že keby na Slovensku hrozilo nejaké nebezpečenstvo, podarilo by sa ho odhaliť skôr, ako by k niečomu došlo. „Predsa len počet osôb, ktoré sa pohybujú po Slovensku z pohľadu migrácie, je nižší, máme migráciu pod kontrolou. Osoby, ktoré sú v nejakých režimoch, či v azylovom, či pre vyhostenie, alebo v režimoch pre dublinské procesy, sú v táboroch policajného zaistenia. Robíme tzv. kompenzačné opatrenia vo vnútrozemí s cieľom zistiť nelegálnych migrantov,“ vysvetlil.

Gašpar tiež pripomenul, že vláda uvažuje o posilnení bezpečnostných zborov, ktoré môžu túto problematiku riešiť, a bude sa to týkať aj policajného zboru. „Aké to budú čísla, ešte nie je presne určené, ale išlo by o posilnenie či útvarov špeciálne zameraných na boj s terorizmom, ale aj všeobecných poriadkových útvarov pre zvýšenie kontrolnej činnosti smerom k migrácii,“ uviedol.

Počty policajtov aj s prípadným navýšením by podľa neho mali postačovať na to, aby polícia mohla zabezpečiť všetky úlohy, "vrátane bezpečnosti občanov v dnešnej bezpečnostnej svetovej situácii“.

Čítajte tiež:

Slovensko urýchlene príjme antiteroristickú legislatívu!

Národná rada schválila novelu zákona: Generálny prokurátor bude mať silnejšie právomoci

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM