Aktualizované Krimi

Videli ste tohto muža? Z väzenia utiekol muž, pátra po ňom polícia i vrtuľník!

V leopoldovskej väznici nastal dnes ráno poplach. Krátko po ôsmej hodine ráno sa podarilo utiecť 24-ročnému väzňovi. Útek zrealizoval mimo stráženého objektu počas opravných prác strechy. Leopoldov zažil aj najkrvavejší útek v histórii!

Ilustračný obrázok k článku Videli ste tohto muža? Z väzenia utiekol muž, pátra po ňom polícia i vrtuľník!
Zdroj: Policajný zbor SR

Polícia pátra po odsúdenom Ľubomírovi Behanovi, ktorý ušiel dnes počas väzenských prác krátko po 8. hodine ráno neďaleko leopoldovskej väznice. Po odsúdenom od rána pátra v okolí Maduníc niekoľko desiatok policajtov, psovodov a nasadený je aj policajný vrtuľník.

„Dnes v čase asi o 8.15 hodine počas realizácie prác na oprave strelnice v ústave Leopoldov mimo stráženej časti objektu utiekol 24-ročný odsúdený, ktorý sa vo výkone trestu odňatia slobody nachádzal pre spáchanie trestného činu lúpeže, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody v trvaní osem rokov a osem mesiacov so zaradením do ústavu so stredným stupňom stráženia. Na základe uvedenej skutočnosti boli ihneď po tomto zistení zo strany ústavu a následne v súčinnosti s príslušníkmi Policajného zboru prijaté opatrenia na jeho vypátranie a zadržanie,“ uviedol pre TASR Adrián Baláž, riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Ľubomír Behan je asi 178 cm vysoký, štíhlej postavy. Má krátke vlasy vo farbe špinavý blond. Má modré oči. Po celom tele, na nohách a rukách má výrazné tetovanie. Pri úteku mal na sebe pracovné väzenské oblečenie.

Polícia sa obracia aj na občanov. Ak Ľubomíra Behana zazreli alebo poznajú miesto jeho terajšieho pobytu, všetky informácie treba oznámiť policajtom na číslo 158. TASR informovala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

Krvavý útek z Leopoldova

Väznica v Leopoldove pamätá na útek Tibora Polgáriho. Ako píše portál vazen.sk prípad je označený za najkrvavejší útek z väzenia v dejinách Československa, ktorý sa odohral len dva roky po Nežnej revolúcii v Leopoldove. Jeho hlavným aktérom sa stal Tibor Polgári z Nových Zámkov. Pôvodne sedel za vydieranie, za ktoré dostal 13 rokov za mrežami.

Čiernym dňom sa stal 23. november 1991. Vtedy sa Polgári spolu s ďalšími šiestimi väzňami rozhodli doslova prebiť na slobodu. Pri akcii vzbúrenci brutálne zavraždili piatich dozorcov, ktorí im prišli do cesty. Po tejto kauze im vymeral súd tri doživotné tresty, ďalší štyria väzni vyviazli „len“ s mnohoročným väzením.

Na slobodu cez strop

Aj väznica v Ilave zažila dramatické chvíle. Piati odsúdení chceli v roku 2014 ujsť cez dieru v strope, ktorú vyrýpali pomocou polievkových lyžíc, držadiel z jedálenských misiek, kovových nôh z postele a kľučky od dverí. Dvom z piatich pripočítali trest k súčasnému. Traja dostali nové tresty na sedem, 8,5 roka a 14 rokov a štyri mesiace.

Obžalovaní zoškrabali omietku, vybrali tehly a urobili dieru do stropu. Dostali sa na povalu a po odstránení strešnej krytiny sa chceli po susednej streche dostať na nádvorie pošty v Ilave. Zo strechy budovy sa plánovali dostať pomocou lana vytvoreného z posteľných prikrývok a uterákov.

V minulom roku z 18 slovenských väzníc neutiekol ani jeden väzeň. Príslušníci ZVJS vlani zaregistrovali len jeden pokus o útek a jeden prípad vzdialenia sa z pracoviska. Vyplýva to z ročenky ZVJS za minulý rok.

V súčasnosti sa v slovenských väzniciach nachádza 1497 obvinených a 8740 právoplatne odsúdených. V ústave v Leopoldove bolo k dnešnému dňu 232 obvinených a 1062 odsúdených.

Čítajte aj: Skúška dospelosti za mrežami. 10 väzňov maturuje, necelá stovka sa vyučí remeslu

Foto: polícia

Tibor Polgári
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM