Webnoviny - Svet

Poslanca Beblavého máta Harabinov byt, podal podnet

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) podal podnet na predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady Štefana Harabina.

Dôvodom je podozrenie z porušenia zákona o konflikte záujmov pri kúpe Harabinovho bytu a prenájme garážového státia v rovnakom dome najvyšším súdom.

Beblavý upozorňuje na článok 4 spomínaného zákona.

„Zakazuje všetkým verejným funkcionárom preferovať osobný záujem na úkor verejného záujmu vrátane prijímania darov, ktoré súvisia nejakým spôsobom s ich verejnou mocou a s ich postavením,“ povedal Beblavý s tým, že sa to vzťahuje aj na použitie verejných peňazí na osobný prospech.

Beblavý podnet podal vzhľadom na informácie, ktoré medializoval denník Hospodárske noviny. Poslanec pripomenul, že podľa nich Harabin získal pri kúpe bytu v minulosti viac ako 40-percentnú zľavu vo výške 74-tisíc eur.

„Takáto neobvyklá zľava pri tak vysokom ústavnom činiteľovi vyvoláva otázky, či tam bola nejaká iná protihodnota a aká bola. To podľa môjho názoru treba preskúmať,“ povedal predseda parlamentného výboru.

Druhý, menší problém je prenájom garážového státia v rovnakom dome. Podľa zverejnenej zmluvy ho prenajíma NS SR.

„Čo je mimoriadne neobvyklé, nikdy som sa nestretol s prípadom, že by verejná inštitúcia prenajímala v dome, kde býva ústavný činiteľ, pre neho nejaké ďalšie priestory,“ dodal Beblavý.

O podnete bude v najbližšom týždni rokovať výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý deviatimi hlasmi môže rozhodnúť o jeho vyšetrovaní. Počas 60 dní vyšetrovania by dospeli k záveru, či bol alebo nebol porušený zákon.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM