Webnoviny - Svet

Poslanci sa hádajú o zisku v zdravotníctve

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Zisk v zdravotníctve je morálny alebo amorálny. O to sa sporia poslanci v rámci rozpravy k novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá má upraviť obmedzenie použitia zisku poisťovní.

Opozícia tvrdí, že zisk v zdravotníctve nemá čo hľadať, koalícia naopak, že o nesúlade ustanovení o obmedzení zisku s Ústavou SR rozhodol Ústavný súd SR. „Vravieť o amorálnosti zisku v zdravotníctve je, ako keby sme hovorili, že poľnohospodár je amorálny, lebo dosahuje zisk na základe toho, že sme hladní, alebo že hrobár je amorálny, lebo žije zo smrti, to je hlúposť,“ vyhlásil Peter Kalist (SaS).

Ten zároveň upozornil, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR je situácia taká, že poisťovne môžu využívať svoj zisk neobmedzene a nemusia z neho ani platiť dane. V prípade schválenia predmetnej novely by sa zaviedli obmedzenia. „Novelu musíme prijať, aby sme zaviedli podmienky,“ povedal Kalist. Podľa neho ak opoziční poslanci nebudú hlasovať za zákon, priamo vravia, aby si poisťovne vyplatili celý zisk a nemuseli z neho platiť dane.

Drahé arbitráže

S novelou naopak nesúhlasila Darina Gabániová (Smer-SD). „Chcete precizovať to, čo je z princípu nesprávne a nemá vo svete obdobu,“ myslí si opozičná poslankyňa. Zároveň apelovala, aby poslanci prehodnotili svoj postoj k zákonu a hlasovali za pozmeňujúci návrh, ktorý mení jednu z podmienok použitia zisku navrhovanú Ministerstvom zdravotníctva SR. Pozmeňujúci návrh hovorí o tom, že poisťovňa je povinná použiť dosiahnutý zisk najmenej vo výške 80 % na tvorbu rezervného fondu, a to až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v stanovách, najmenej však do výšky 3 % poistného po prerozdeľovaní.

V pléne sa hovorilo aj o arbitrážach, ktoré so Slovenskom pre obmedzenie použitia zisk vedú akcionári súkromných zdravotných poisťovní. Podľa Petra Kalista (SaS) dalo Slovensko na ochranu svojich záujmov pred arbitrážnymi súdmi doteraz právnikom 16 mil. eur. Zároveň poukázal, že arbitráže ešte ukončené nie sú a Slovensko v ich prípade „nemá dobojované“.

UHLIARIK: Lieky budú lacnejšie

Dve podmienky pre použitie zisku

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach schválil parlament v prvom čítaní v polovici mája. Na základe neho by mali môcť zdravotné poisťovne voľne použiť svoj zisk, len ak splnia dve podmienky. Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 % splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch. Ilustračné foto: SITA/Jozef Jakubčo

Novela prináša aj ďalšie zmeny. Okrem iného ruší tzv. koncovú sieť nemocníc. Úpravy však čakajú aj na pevnú sieť.

Materiál rieši aj komplexnú právnu úpravu prevodu poistného kmeňa a mení súčasný percentuálny limit pre výdavky na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne.

Návrh zároveň rozširuje zmluvnú voľnosť medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom o dohodnuté dôvody na vypovedanie zmluvy po uplynutí minimálneho (12-mesačného) obdobia. Posilňuje aj kontrolnú činnosť poisťovní a rieši postupovanie ich pohľadávok.

V prípade schválenia novely by sa zrušila povinnosť zdravotných poisťovní predkladať vláde na prerokovanie svoje rozpočty. Zmeny čakajú aj na poistencov. Ministerstvo chce umožniť poisťovniam, aby európsky preukaz vydali poistencom na preukaz poistenca tak, aby z jednej strany bol preukaz poistenca a z druhej strany európsky preukaz, a aby sa poistenec mohol pred každým poskytnutím zdravotnej starostlivosti preukázať nielen preukazom poistenca, ale aj európskym preukazom.

Novinkou by malo byť to, že ak je poistenec v zozname dlžníkov niektorej zo zdravotných poisťovní, bude mať nárok iba na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V prípade schválenie a podpisu prezidenta by novela mala platiť od augusta tohto roka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM