Webnoviny - Svet

Poslanci sa možno očipujú, rokujú o posledných návrhoch

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Prerokovanie posledných ôsmich poslaneckých návrhov v prvom čítaní čaká v utorok zákonodarcov v závere tretej schôdze národnej rady.

Šetrenie politických strán

Ak poslanci Smeru-SD v parlamente nepodporia návrh SaS, podľa ktorého by sa na šetrení štátnych peňazí podieľali aj veľké politické strany, nebudú sa môcť pozrieť do očí občanom, ktorí si teraz majú utiahnuť opasky, tvrdí zákonodarca za SaS Martin Chren.

„Chceme dať možnosť Smeru dokázať, že to so solidaritou myslí vážne, že solidarita preň nie je len prázdny pojem,“ povedal v rozprave k novele zákona o politických stranách Chren.

Podľa právnej normy SaS by Smer-SD od roku 2013 dostával nižší príspevok na činnosť. Návrh liberálov počíta s tým, že stranám, ktoré vo voľbách dostali najmenej desať percent hlasov, by sa príspevok za hlasy nad touto hranicou krátil o štvrtinu. Keďže viac než desať percent hlasov v marcových voľbách získal len Smer-SD, ostatné politické strany by zmenu nepocítili.

Chren zdôraznil, že podľa vládnej strany by štát mali sanovať predovšetkým bohatí, veľkí a silní. Úsporný balíček navrhnutý vládou sa podľa neho ale najviac dotkne bežných občanov, ktorí platia hypotéky či si založili rodiny, oligarchov sa však opatrenia nedotknú žiadnym spôsobom. Ak teda majú vyššie dane platiť obyčajní ľudia, mohla by na konsolidáciu štátu prispieť aj najsilnejšia a suverénne najbohatšia politická strana, myslí si Chren.

Poslancovi za Smer-SD Antonovi Martvoňovi sa nepáči, že návrh na šetrenie sa týka iba Smeru-SD. Upozornil, že úspora z krátenia príspevkov pre strany, ktoré získali vo voľbách nad 10 percent, prinesie štátu 4,4 milióna eur, ak by sa ale týkala strán so ziskom do desať percent hlasov, predstavovala by 4,5 milióna eur. Martvoň si vie predstaviť, že poslanecký klub Smeru-SD podporí návrh na krátenie peňazí pre strany, musí sa však týkať všetkých politických subjektov. Otázka miery krátenia je podľa neho námetom na diskusiu, vyriešiť sa dá pozmeňujúcim návrhom.

Deň daňovej slobody bude možno pamätným dňom

Poslanec za SaS Martin Chren chce zasa prostredníctvom novely zákona o štátnych sviatkoch uzákoniť Deň daňovej slobody ako pohyblivý pamätný deň. V tento deň by občania podľa neho mohli posúdiť, či za dane dostávajú adekvátnu protihodnotu.

SaS chce v parlamente presadiť aj obmedzenie vlády pri zvyšovaní eurovalu alebo aj aktivácii akýchkoľvek finančných prostriedkov v rámci pomoci jednotlivým európskym krajinám.

Spolu s poslancom NR SR za Most-Híd Andrejom Hrnčiarom sa Martin Poliačik (SaS) novelou školského zákona usiluje zabrániť rušeniu šesťročnej formy štúdia v gymnáziu v Martine. Poslanci presadzujú, aby v tomto projekte bolo možné pokračovať.

Poslanci sa možno budú kontrolovať čipmi

Poslanci za OĽaNO Jozef Viskupič a Erika Jurinová v novele rokovacieho poriadku parlamentu navrhujú zmeniť spôsob evidencie zákonodarcov na rokovaniach NR SR. Účasť poslancov chcú kontrolovať čipovými kartami, ktoré by nahradili doterajšie podpisovanie prezenčných listín pred rokovacou sálou.

Pripomínajú, že Kancelária Národnej rady SR už v súčasnosti podobne kontroluje dochádzku svojich zamestnancov. „Technologické riešenie, ktoré je súčasťou poslaneckého preukazu, neumožňuje vytváranie duplikátov. Zároveň je nepravdepodobné, aby poslanec odovzdal svoj preukaz inej osobe,“ píšu v dôvodovej správe.

Hlasovať o prerokovaných návrhoch sa bude o 17:00, po dohode poslaneckého grémia sa hlasovanie o 11:00 zrušilo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM