Webnoviny - Svet

Poslanci sa opäť budú zaoberať ťažbou uránu na Slovensku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Parlament by sa v decembri mal zaoberať petíciou proti plánovanej ťažbe uránu, ktorú iniciovali environmentálne organizácie. Okrem podpory vyše 113 000 občanov získala petičná akcia aj podporu 41 dotknutých samospráv miest a obcí, ako aj Košického a Trenčianskeho kraja. Občianska iniciatíva proti plánovanej ťažbe uránu na Slovensku sa momentálne snaží dosiahnuť, aby poslanci v diskusii zohľadnili všetky environmentálne, zdravotné i ekonomické riziká prieskumu a plánovanej ťažby. Podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana majú ochranári pripravené aj konkrétne návrhy legislatívnych zmien, ktoré by rozšírili prístup samospráv k informáciám o geologickom prieskume. Tiež by umožnili dotknutým obciam, mestám a samosprávnym krajom presadzovať svoje územné plány, v ktorých sa nepočíta s využívaním územia na ťažbu uránu. Petičnú akciu proti plánovanej ťažbe uránu do parlamentu koncom septembra predložili organizácie Greenpeace, Priatelia Zeme – SPZ a občianske združenia Sozna a Brečtan.

Zákaz ťažby uránu chcela zákonom presadiť aj poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová, ktorá so svojim návrhom na aktuálnej októbrovej schôdzi neuspela. Poslanci ho v hlasovaní neposunuli na ďalšie rokovanie.

Najväčšie známe ložisko uránu na Slovensku sa nachádza neďaleko Košíc. Ide o lokalitu Jahodná. V posledných rokoch sa u nás objavilo viacero prieskumných a ťažobných firiem. Podľa aktivistov Greenpeace celková rozloha uránových prieskumných území dnes v SR presahuje 400 kilometrov štvorcových. Väčšinu licencií na prieskum slovenských zásob uránu majú pod kontrolou zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM