Webnoviny - Svet

Poslanci si chcú utiahnuť opasky, nevedia ako

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci vládnej koalície sú rozhodnutí utiahnuť si opasky, zatiaľ sa však nedohodli na spôsobe, akým to urobia. „Dohodli sme sa, že znížime náklady na poslanca o desať percent. Teraz hľadáme formu, ako to pretaviť do konkrétneho zákona. Do úvahy prichádza viacero možností. Očakávam, že do budúceho utorka, najneskôr stredy, to uzavrieme,“ povedal agentúre SITA predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš.

Predsedovia koaličných strán už prezentovali návrh, podľa ktorého by sa platy poslancov na budúci rok znížili o trojnásobok deficitu štátneho rozpočtu, v ďalších rokoch o dvojnásobok.

S naviazaním výšky platu na úroveň deficitu nemajú problém poslanci SaS a Most-Híd. Poslanec za SaS Martin Poliačik si myslí, že ak bude mzda zákonodarcov závislá od hospodárenia štátu, zavedie sa tým princíp zodpovednosti a solidarity medzi poslancami a občanmi. Ak sa štátu nebude dariť, poslanci zarobia menej. Ondrej Dostál, člen klubu Most-Híd, okrem toho pripomína, že tento systém by poslancov motivoval zaujímať sa o sekeru štátu s tým, aby ju čím skôr odstránili. Aj podľa Pavla Abrhana z KDH v ich poslaneckom klube prevláda názor, že platy by sa mali odvíjať od deficitu.

Naopak, poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš považuje takýto návrh za absolútne nelogický. „Je to hlúposť. Inú zodpovednosť má koaličný a inú opozičný poslanec. Navyše, vplyv na rozpočet má vláda a výkonné zložky. My síce schválime rozpočet, ale koľko naozaj štát minie sa dozvieme až pri štátnom záverečnom účte o pol roka neskôr,“ uviedol Janiš. Podľa neho by si poslanci mali znížiť plat o desať percent so základnej mzdy, usporené prostriedky by mala Kancelária NR SR adresne poukazovať na charitatívne účely.

Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj koalícii odkazuje, aby prestala s populistickými návrhmi typu zrušenie imunity a znižovanie poslaneckých platov, a začala realizovať reálnu rozumnú politiku.

Poslanecký klub Smeru-SD zatiaľ o návrhu nediskutoval, člen strany Jozef Burian však zdôraznil, že v minulosti ich subjekt presadil zmrazenie platov zákonodarcov ako reakciu na finančnú krízu.

Rokovania o úsporách vedie predseda parlamentu Richard Sulík, výsledný návrh podľa jeho hovorkyne Tatiany Tóthovej vzíde z dohody poslaneckých klubov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM