Zo zahraničia

Používanie písmena "Z" na podporu vojny bude v Nemecku trestné

„Symbol fašizmu (ruského prezidenta Vladimira) Putina v podobe písmena "Z“ by mali zakázať v celom Nemecku," vyhlásil minister pre utečencov v Severnom Porýní-Vestfálsku Joachim Stamp.

Ilustračný obrázok k článku Používanie písmena "Z" na podporu vojny bude v Nemecku trestné
Zdroj: Telegram

Niektoré nemecké spolkové krajiny oznámili, že verejné používanie písmena „Z“, ktorým označuje svoje vozidlá časť ruských inváznych vojsk na Ukrajine, bude považované za podporu ruskej agresie a bude trestné.

V pondelok to oznámila šéfka rezortu vnútra krajinskej vlády hlavného mesta Berlín Iris Sprangerová. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Použitie písmena „Z“

Sprangerová v rozhovore pre denník Tagesspiegel odkázala na článok 140 Trestného zákona, ktorý hovorí o trestnej zodpovednosti za schvaľovanie určitých trestných činov. Za jeho porušenie môže hroziť pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky.

Už v piatok spolkové krajiny Bavorsko a Dolné Sasko oznámili, že budú použitie písmena „Z“ kriminalizovať. V meste Stuttgart a v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa miestni zákonodarcovia prikláňajú k zákazu jeho používania.

„Symbol fašizmu (ruského prezidenta Vladimira) Putina v podobe písmena "Z“ by mali zakázať v celom Nemecku," vyhlásil minister pre utečencov v Severnom Porýní-Vestfálsku Joachim Stamp.

Označenie techniky

Nie všetky ruské jednotky na Ukrajine používajú označenie svojej techniky písmenom „Z“, niektoré používajú písmená „V“, „O“, „X“ alebo „A“.

V Rusku sa po invázii na Ukrajinu začalo písmeno „Z“ objavovať na budovách, autách, oblečení a sociálnych sieťach na podporu „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu na Ukrajine.

Ako píše DPA, písmeno „Z“ podľa ruského ministerstva obrany označuje slovné spojenie „Za víťazstvo“.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM