Ilustračný obrázok k článku Používate takéto respirátory? Zbavte sa ich, pred koronavírusom vás NEOCHRÁNIA!
8
Galéria

Používate takéto respirátory? Zbavte sa ich, pred koronavírusom vás NEOCHRÁNIA!

Nie je respirátor ako respirátor. Pri výbere ochrannej tvárovej masky treba byť obozretný, pretože niektoré výrobky predstavujú riziko ohrozenia zdravia.

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

Používate takéto respirátory? Zbavte sa ich, pred koronavírusom vás NEOCHRÁNIA!

Nie je respirátor ako respirátor. Pri výbere ochrannej tvárovej masky treba byť obozretný, pretože niektoré výrobky predstavujú riziko ohrozenia zdravia.

Ilustračný obrázok k článku Používate takéto respirátory? Zbavte sa ich, pred koronavírusom vás NEOCHRÁNIA!
8
Galéria

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) si posvietila aj na respirátory a odhalila výrobky, ktoré nemajú dostatočnú ochranu a namiesto pomoci, môžu skôr uškodiť. Na svojej webovej stránke tieto nebezpečné výrobky podrobne okomentovali.

Prvý výrobok

Ide o nasledovný výrobok: Filtračná tvárová polmaska – respirátor FFP2 PREMIUM Tex-Tech NR. Jedná sa o český výrobok, ktorý sa predáva po päť kusov v jednom balení. Výrobok je balený v priesvitnom celofánovom obale po 5 kusov, ktorý je vložený v papierovej krabičke. Je modrej farby.

„Respirátor nevyhovel požiadavke v parametri „prienik filtračného materiálu“. Filtračný materiál pri používaní dostatočne nezachytáva častice šíriace sa vzduchom pre typ respirátora FFP2. Zadržiavanie častíc filtračným materiálom pri používaní respirátora je nedostatočné, v dôsledku čoho môže cez masku prejsť nadmerné množstvo častíc alebo mikroorganizmov,“ píše Slovenská obchodná inšpekcia

„SOI uložila kontrolovanému subjektu opatrenie, ktorým zakázala ďalšie sprístupňovanie nebezpečného výrobku na trhu, nariadila jeho stiahnutie z trhu a súčasne uložila kontrolovanému subjektu povinnosť informovať spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku,“ doplnili v SOI.

Pre ľudí je dôležité vedieť aj toto: „Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny. Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať.“

Ďalšie aktuálne témy

Druhý výrobok

Inšpekcia odhalila aj druhý výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný výrobok: Filtračná tvárová polmaska – respirátor KN95, HG – KN95. Ide o výrobok z Číny.

„Respirátor nevyhovel požiadavke v parametri „prienik filtračného materiálu“. Filtračný materiál pri používaní dostatočne nezachytáva častice šíriace sa vzduchom pre typ respirátora FFP2. Zadržiavanie častíc filtračným materiálom pri používaní respirátora je nedostatočné, v dôsledku čoho môže cez masku prejsť nadmerné množstvo častíc alebo mikroorganizmov,“ vysvetľujú SOI.

„SOI uložila kontrolovanému subjektu opatrenie, ktorým zakázala ďalšie sprístupňovanie nebezpečného výrobku na trhu, nariadila jeho stiahnutie z trhu a spätné prevzatie a súčasne uložila kontrolovanému subjektu povinnosť informovať spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku,“ informuje SOI.

Aj tu má spotrebiteľ pri vrátení na vrátenie kúpnej ceny a Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Témy, ktoré sú aktuálne na PRETRASE

Inšpekcia odhalila dva druhy respirátorov, ktoré sú nebezpečné
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín