Alžbeta Paulíková Rôzne

Pôvodné mená našich dedín vás dostanú: Koachou ešte ako tak, ale Zvolenská Slatina je víťaz :)

Niektoré mená, pod ktorými poznáme dediny okolo Zvolena dnes, sa formovali stáročia. Pôvodné krkolomné názvy často nič nehovoria ani samotným obyvateľom. Pozrite, ako sa známe obce volali kedysi a ako ich názvy vznikli.

Ilustračný obrázok k článku Pôvodné mená našich dedín vás dostanú: Koachou ešte ako tak, ale Zvolenská Slatina je víťaz :)
Zdroj: TASR

Vychovávateľka kráľovského syna

Názov obce Babiná je starého dáta. Meno Babinej je odvedené od vychovávateľky kráľovského syna. Predpokladá sa však aj ďalšia domnienka, že pomenovanie je od vrchu Baba. Tento vrch vyklčovali a založili tu osadu.

Traja kováči

Zvolenská kúpeľná obec Kováčová mala svoj prvý názov Koachou, neskôr sa vyskytuje pomenovanie Kowachow. Pôvodná obec Kováčová sa nachádzala asi 2 km na západ od súčasnej polohy, pričom až dodnes sa toto miesto nazýva Stará Kováčová. Išlo o radovú obec postavenú vedľa cesty v Bienskej doline. Pôvodne tu boli traja obyvatelia – kováči, po ktorých v zmysle povesti dostala pomenovanie.

V roku 1773 sa objavuje takmer slovenský názov Kovacsova a maďarsky Kovácsfalva. Obec si slovenský ráz udržala aj v dobe najsilnejšieho maďarizačného úsilia a názov Kovacsova figuruje napríklad aj na zmluve na kutacie právo pre Unionku z roku 1874.

Dubové hory

Obec Dubové má svoje meno pravdepodobne podľa dubových hôr (Dubový vrch). Ako obec je prvý raz spomínaná v roku 1255 ako terra Duboudyl. Vtedy donáciou Bela IV. prešla z majetku Zvolenského hradu do rúk Bertolda, hradného kamenára.

Veľká Lúka

Obec Veľká Lúka sa už v roku 1281 spomína ako Nogreth, neskôr sa uvádza názov Velkyluczky a v roku 1421 sa vrátila k maďarskej podobe názvu Villa Nogreth, maďarsky Nagyrét. Z toho obdobia sa zachoval, teraz už obnovený najstarší dom v obci, ktorý mal a aj má podobu kaštieľa – villy. Od roku 1773 sa používa dnešný názov obce – Veľká Lúka.

Železo

Prvá písomná zmienka o Železnej Breznici je zachytená v listine z roku 1424. Tu je uvedená pod menom WASEKETHEW BERZENCHE. Maďarské slovo vas znamená železná alebo železo a názov v slovenskom preklade znie Železná Breznica. Tento názov sa opakuje v nasledujúcich obdobiach vo viacerých maďarských a nemeckých verziách alebo v ich kombináciách a súčasný názov Železná Breznica sa používa od roku 1927.

Sasania

Chotár Sásy patril do veľkého Zvolenského lesa. A keďže bol veľký, mal aj veľa strážcov, ktorí žili v osadách. Takouto osadou bola aj Sása. Vpád Tatárov v roku 1241 ju však zničil. Panovník Belo IV. sa rozhodol ju osídliť a pozval sem Sasov – Nemcov a daroval im pôdu. Sasania priniesli so sebou aj meno pre novú osadu: Plieszen, Pleuszen, či Schonau.

Svätý kríž pri Zvolene

Prvý názov obce Zvolenská Slatina sa ani trochu nepodobá na ten súčasný. Zvolenská Slatina sa totiž pôvodne volala SANCTA CRUX DE SOLIO, po slovensky Svätý kríž pri Zvolene. Ďalšie pomenovania boli Zalatna, Zalatna Zolienzis, Veľká Slatina a od roku 1927 nesie dnešný názov Zvolenská Slatina.

Môže vás zaujímať:

Keď na vás prídu nákupné chúťky: Päť zaujímavých obchodov, ktoré môžete nájsť vo Zvolene

Novinka vo Zvolene: V našom meste začnú už o pár dní pôsobiť dobrovoľní hasiči

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM