Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Povodne na Slovensku majú prvú obeť: Rozvodnený potok vzal život 26-ročnému mužovi

Povodňová situácia je na Slovensku aj naďalej kritická. Dážď neutícha a intenzívny lejak sužuje celé naše územie. Povodne si už vyžiadali prvú obeť!

Správy
Správy

Povodne na Slovensku majú prvú obeť: Rozvodnený potok vzal život 26-ročnému mužovi

Povodňová situácia je na Slovensku aj naďalej kritická. Dážď neutícha a intenzívny lejak sužuje celé naše územie. Povodne si už vyžiadali prvú obeť!

Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V obci Jezersko v okrese Kežmarok bol v stredu nájdený utopený muž. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik prípad potvrdil s tým, že sa čaká na obhliadajúceho lekára. Bližšie informácie však neposkytol.

Vytrvalý dážď

„Počas dnešného dňa spadlo najviac zrážok v oblasti Malých Karpát, kde za uplynulých 12 hodín spadlo od 20 do 45 mm. Najkritickejšia situácie je však na východe,“ informuje portál iMeteo.sk s tým, že v tejto časti krajiny spadlo už viac ako 100 mm zrážok, v dôsledku čoho sa dvíhajú vodné toky až na úroveň povodňových stupňov.

„Vôbec najhoršia situácia je na Gemeri a Spiši, kde viaceré toky dosahujú až úroveň 3. povodňového stupňa,“ dodáva iMeteo.sk.

Zrážky by podľa meteorológov mali v nočných hodinách ustáť, no ďalšie dorazia už zajtra popoludní od juhu, pričom opäť budú výdatnejšie a môžu dočasne zvýšiť hladiny vodných tokov.

Situácia je vážna

Hasiči boli za ostatných šesť hodín v súvislosti s intenzívnym dažďom vyslaní k 69 udalostiam. Najvážnejšia situácia je momentálne v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR.

„V Žilinskom kraji uskutočnili hasiči 17 výjazdov, pri ktorých najmä odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a cestných komunikácií a odstraňovali popadané stromy,“ dodala. V Banskobystrickom kraji zasahovali pri 15 technických udalostiach, taktiež išlo najmä o odčerpávanie vody a stavanie protipovodňových bariér.

Hasiči vykonávajú monitoring vodného toku rieky Slatina. „Vo Zvolenskej Slatine už od včerajšieho dňa profesionálni a dobrovoľní hasiči z okolitých obcí odčerpávajú vodu pomocou vysokokapacitných čerpadiel,“ spresnila. Ďalší monitoring podľa nej vykonávajú aj v Banskej Bystrici na rieke Hron. V blízkosti autobusovej stanice umiestnili protipovodňové bariéry v dĺžke 250 metrov, doplnila Križanová s tým, že hasiči naďalej zasahujú aj v ostatných krajoch.

Hrozia povodne

V žilinskej mestskej časti Bytčica trvá tretí stupeň povodňovej aktivity, ktorý primátor Žiliny Peter Fiabáne vyhlásil v utorok (13. 10.) po vyliatí sa miestneho potoka z koryta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Doplnil, že Bytčický potok zaplavil ulicu Na stanicu. „Voda nestíhala odtekať prirodzenými trasami a postupne zaplavila spodné časti domov, pivnice, záhrady, garáže a miestne komunikácie. Mesto situáciu monitoruje. Dobrovoľní hasiči so správcom toku, Slovenským vodohospodárskym podnikom, v súčasnosti na mieste odstraňujú následky prívalových dažďov,“ uviedol Miškovčík.

Krízový štáb mesta podľa neho ďalej koordinuje záchranné a zabezpečovacie práce. „Na mieste ich na najkritickejšom úseku v Bytčici, ale aj v Trnovom a Vraní bol osobne skontrolovať primátor Fiabáne s členmi krízového štábu,“ dodal.

Lokálne záplavy

Podľa aktuálnych informácií voda postupne opadáva, v niektorých postihnutých častiach sa krízovú situáciu po výdatnom daždi podarilo vyriešiť odčerpávaním vody a uvoľnením vodného toku. „Stavebné mechanizmy aktuálne odstraňujú korytá riek od nánosov bahna, kamenia a náletových porastov. Práce prakticky pokračujú stále od utorka (13. 10.) večera. Povodňovú aktivitu monitorujeme na celom území Žiliny a v prípade potreby budeme reagovať ďalšími opatreniami,“ povedal Fiabáne.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pre celý okres Žilina. Hladiny riek Čierny Váh, Rajčanka i Kysuca v noci následkom prívalových dažďov kulminovali a na viacerých miestach došlo k vybreženiu. V niektorých prípadoch rieky spolu so splavmi pôdy z okolitých polí a dotokov z povrchových vôd spôsobili lokálne záplavy.

Článok pokračuje pod galériou.

Slovensko ohrozujú povodne z vytrvalých dažďov
18
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vrtuľníky v pohotovosti

Pri záplavách by mohli pomáhať aj vrtuľníky, informoval o tom hovorca Slovak Training Academy (STA) Dušan Tokarčík. Toto špecializované výcvikové stredisko pre pilotov ponúklo Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR bezodplatné monitorovanie rozvodnených riek na východe Slovenska.

Evakuácia domov

Na Hornádskej ulici v meste Krompachy, kde sa vyliala rieka Hornád, je situácia naďalej kritická. Z domov už evakuovali okolo 1000 ľudí. Uviedla to primátorka mesta Iveta Rušinová.

Tretí stupeň povodňovej aktivity a mimoriadnu situáciu v meste vyhlásili už od utorka (13. 10.) od 21.00 hod. „Hasiči stavali do noci protipovodňové zábrany, ale Hornád je silný a nepomohlo to, v stredu nadránom okolo tretej sa voda začala zdvíhať. Momentálne je hladina ustálená a postupne klesá. Dúfame, že sa v noci nezdvihne,“ povedala Rušinová.

Na Hornádskej ulici je zaplavený celý úsek od hlavnej elektrickej rozvodne až po zberný dvor a komunitné centrum. V oblasti zasahujú profesionálni aj dobrovoľní hasiči, ktorí evakuovali ľudí z rodinných a bytových domov. „Podľa sprostredkovaných informácií je v obydliach voda na úrovni okolo 20 až 30 centimetrov. Situácia nie je až taká vážna ako pred desiatimi rokmi, kde boli v tej istej oblasti zaliate celé prízemia v domoch,“ skonštatovala primátorka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín