Lucia Lauková Rôzne

Pozor na zlú obuv pre deti: Prezuvky do školy by mali byť z prírodných materiálov

Nesprávna detská obuv môže mať za následok rôzne deformity. Nevhodnými materiálmi sú rôzne plasty, poroméry a koženky.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na zlú obuv pre deti: Prezuvky do školy by mali byť z prírodných materiálov
Zdroj: TASR

Detská noha je extrémne citlivá na škodlivé vonkajšie vplyvy. Prezuvky do školy by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ako sú napríklad prírodné usne a textil, pretože sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla a nedráždia kožu. Uviedla to vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade.

U detí v najmenších vekových skupinách treba preferovať nízku členkovú obuv z čo najľahších materiálov. Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska podľa ÚVZ spôsobiť rôzne deformity, trvalé poškodenie kostry chodidla, ale i skoliózu.

„Nevhodnými materiálmi sú rôzne plasty, poroméry a koženky, pretože sú tvrdé, nepriedušné, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení,“ povedala Hamade. Dôležité je podľa nej vyberať obuv podľa účelu jej používania. Zároveň upozornila, že prezuvky nie sú to isté čo obuv do telocvične a nemali by sa zamieňať. Na aktivitu je určená športová obuv s mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou a pevnou protišmykovou podošvou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM