Regióny Regióny

Predseda PSK rokoval na Ukrajine: Snahou je zlepšenie dopravnej infraštruktúry

Predseda Prešovského i Košického kraja a tiež exprezident Rudolf Schuster cestovali na Ukrajinu, kde okrem iného rokovali aj o spolupráci či hraničných priechodoch.

Ilustračný obrázok k článku Predseda PSK rokoval na Ukrajine: Snahou je zlepšenie dopravnej infraštruktúry
3
Galéria

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a bývalý prezident SR Rudolf Schuster si 14. novembra pripomenuli 100. výročie konca prvej svetovej vojny a vzniku prvého Československého štátu. K pamätníkom M. R. Štefánika a T. G. Masaryka v Užhorode položili vence. Zároveň s predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ukrajiny diskutovali o ďalšej spolupráci medzi Slovenskom a Ukrajinou.

„Slovensko a Ukrajina má k sebe veľmi blízko. Veľa ukrajinských žiakov študuje na východe Slovenska. V Prešove máme dokonca ukrajinské gymnázium, v Užhorode zas deti navštevujú základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským. Mnohí Ukrajinci u nás pracujú v zdravotníctve či cestovnom ruchu. Aj preto je dôležité, aby sme naďalej rozvíjali rozbehnutú spoluprácu, spoločné aktivity a naďalej podporovali projekty EÚ z Európskeho nástroja susedstva ENI,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský.

Ako uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, spolupráca so Zakarpatskou oblasťou posledné roky zaostávala, no postupne sa ju kraju darí obnoviť. „V júli tohto roku sme sa s predsedom Zakarpatskej oblastnej rady dohodli na spolupráci pri projektoch financovaných v rámci programu cezhraničnej spolupráce ENI a priorít, aké majú obidva regióny. Pripravujeme vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti cyklistickej trasy Michalovce –Vyšné Nemecké, ako aj výstavby nového cestného hraničného priechodu Maťovské Vojkovce – Pavlovo, ktoré by mohlo odľahčiť súčasný nápor na hraniciach.“

Partnerské regióny dlhodobo spolupracujú na projektoch v oblasti kultúry, školstva aj turizmu. Za najväčší problém však predsedovia samospráv považujú nedostatočnú dopravnú infraštruktúru a dlhé čakacie doby na hraniciach, ktoré majú vplyv na rozvoj cestovného ruchu.

„Veľmi nás teší, že máme schválený projekt modernizácie cestného spojenia medzi Prešovským krajom a Transkarpatským regiónom na Ukrajine v hodnote 4 miliónov eur. Stále však musíme vyvíjať iniciatívu a byť nápomocní pri zriadení hraničného priechodu Ulič – Zábriď v slovensko – ukrajinskom prihraničí. Tento priechod je veľmi dôležitý najmä pre obyvateľov obce Ulič, ktorí majú na ukrajinskú hranicu dva kilometre pešo, no reálne musia prejsť až 59 kilometrov k najbližšiemu hraničnému priechodu Ubľa – Veľké Berezné,“ vysvetlil Majerský.

Čiastočne by mohlo situáciu vyriešiť rozšírenie existujúceho hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom, no vhodnejším riešením by bola realizácia dvadsaťročného projektu výstavby hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Solomonovo, ktorý je však aj po dvadsiatich rokoch stále iba „na papieri,“ dodal Rastislav Trnka.

Rokovanie predsedu Prešovského kraja Milana Majerského na Ukrajine
3
Galéria
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM