MI Magazín

Prekvapivé účinky Aspirinu: Môže pomôcť, ale má riziká

Je to jedno z najznámejších liečiv, po ktorom siaha veľa ľudí s horúčkou a bolesťami. Renomované vedecké štúdie priniesli zistenia, ako jeho pravidelné užívanie môže súvisieť s rakovinou.

Ilustračný obrázok k článku Prekvapivé účinky Aspirinu: Môže pomôcť, ale má riziká
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Možno ho poznáte pod názvami ako Aspirin, Acylpyrín alebo Anopyrín. Každopádne ide stále o ten istý medikament, ktorého hlavnou zložkou je kyselina acetylsalicylová.

Vedci stále skúmajú jeho pozitívne i možné negatívne účinky na organizmus. Tie najnovšie výsledky priniesol portál Harvard Health Publishing. A sú potešujúce.

Proti rakovine

Harvardský vedecký portál sa odvoláva na odborný časopis Annals of Oncology. Jeho zistenia sa opierajú o 113 pozorovacích štúdií medzi bežnými ľuďmi.

„Jedinci, ktorí užívali aspoň jednu-dve tablety Aspirinu týždenne, mali podstatne nižšiu mieru výskytu rakoviny zažívacieho traktu v porovnaní s ľuďmi, ktorí tento liek neužívali,“ píše Harvard Health Publishing.

Bližšie údaje sú naozaj veľmi povzbudivé: „Užívanie Aspirinu sa spája s poklesom výskytu rakoviny čreva o 27%, v prípade rakoviny pažeráka to bolo o 33% menej a pri žalúdku až o 36% menej.“

Má to aj riziká

Vedci tiež zistili, že čím väčšie dávky Aspirinu, tým lepšie výsledky. Nemala by sa však prekročiť hranica 500 mg. „Výskumníci uvažujú, že efekt tohto liečiva súvisí s jeho schopnosťou potláčať zápal a krvné zrazeniny.“

Ale pozor! Aj v tomto prípade ide o lieky a nie cukríky. Preto Harvard Health Publishing upozorňuje, že „ľudia by vždy mali najprv konzultovať pravidelné užívanie Aspirinu so svojím lekárom.“

Tento medikament totiž má aj svoje negatívne účinky. Môže spôsobiť krvácanie mozgu a žalúdka. Navyše najnovšia štúdia ukázala iba určitú súvislosť. Stále to neznamená, že sú to preukázateľné lieky na zaručené znižovanie rizika rakoviny.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie