Zo Slovenska

Premiér chce vyriešiť problémy Rómov: Mnoho z nich doma nemá tečúcu VODU

V súčasnosti žije približne 27 percent osôb z marginalizovaných rómskych komunít vo svojich príbytkoch bez tečúcej vody.

Ilustračný obrázok k článku Premiér chce vyriešiť problémy Rómov: Mnoho z nich doma nemá tečúcu VODU
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje za dôležité vyriešiť rómsku problematiku, podľa neho vznikol v tejto oblasti veľký investičný dlh. Povedal to v rámci svojho piatkového pracovného výjazdu na východe Slovenska, zameraného na rozvoj marginalizovaných rómskych skupín.

Žijú bez vody

Heger vyzdvihol obec Fričovce v okrese Prešov, ktorá sa zapojila do viacerých výziev. Úspešná bola aj pri žiadaní dotácie z eurofondov na výstavbu vodovodu. Pokryť má dodávku vody približne pre 240 Rómov a okolo 700 ďalších obyvateľov. Pripomenul, že v súčasnosti žije približne 27 percent osôb z marginalizovaných rómskych komunít vo svojich príbytkoch bez tečúcej vody.

„Náš cieľ je stlačiť to do roku 2030 na sedem percent,“ uviedol s tým, že následne chcú tento problém úplne odstrániť.

Podľa jeho slov budú postupne vyhlasované ďalšie výzvy či už v rámci súčasného i budúceho programovacieho obdobia, ale aj v rámci plánu obnovy. „Máme enormné peniaze, či už z Európskej únie, ktoré ešte neboli vyčerpané, ale taktiež máme pripravené peniaze na budovanie infraštruktúry, ktorou chceme investovať do vzdelávania,“ skonštatoval.

Investovať treba do detí

Za dobrý príklad označil projekt občianskeho združenia Cesta von s názvom Omama vo Veľkej Lomnici, ktorý vznikol s cieľom pomoci rómskym deťom. Omamy sú ženy, ktoré pochádzajú priamo z vylúčených komunít, chodia do rodín a pomáhajú rodičom a deťom s výchovou.

„Tento projekt jasne hovorí o tom, že ak investujeme do týchto detí od ich raného veku, tak sa bezproblémovo vedia zaradiť do vzdelávacieho systému a vedia dosahovať porovnateľné výsledky,“ vysvetlil premiér.

Lepšie životné podmienky

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero pripomenul, že aktuálne je otvorených osem výziev v celkovom objeme viac ako 50 miliónov eur, v rámci ktorých môžu žiadať obce o finančné zdroje na podporu dobudovania inžinierskych sietí alebo na programy vzdelávania v ranom detstve pre deti z rómskych komunít do troch rokov.

„Som presvedčený o tom, že na spoločných rokovaniach, ktoré aktuálne prebiehajú k Partnerskej dohode, sa nám podarí zabezpečiť úspešný výsledok, ktorý bude viesť k skvalitneniu života obyvateľov v rómskych komunitách a výrazne sa zlepšia ich životné podmienky,“ doplnil.

Dvojzmenná prevádzka

Premiér, splnomocnenec vlády a slovenský europoslanec Peter Pollák (OĽANO) sa v piatok stretli aj so starostami z regiónu v Spišskej Teplici. Navštívili tiež základnú školu vo Veľkej Lomnici, kde sa deti vzdelávajú v dvojzmennej prevádzke. Podľa Hera môže mať takáto prevádzka negatívny vplyv na výkony, dochádzku i kvalitu vyučovacieho procesu. „Mojou ambíciou, ako aj ambíciou vlády SR, je ukončiť viaczmenné prevádzky na školách,“ uviedol.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity informoval, že v Pláne obnovy a odolnosti SR sú naplánované dostatočné finančné prostriedky na to, aby sa tento problém podarilo odstrániť.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM