Zo Slovenska

Ľudia z rómskych komunít zomierali v 2. vlne dvakrát častejšie ako majorita

Vzhľadom na veľmi nízku zaočkovanosť v populácii MRK je predpokladaný výrazne horší vplyv pandémie oproti priemeru krajín Európskej únie aj v tretej vlne.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia z rómskych komunít zomierali v 2. vlne dvakrát častejšie ako majorita
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Obyvatelia z marginalizovaných rómskych komunít (MRK) zomierali v druhej vlne pandémie nového koronavírusu dvakrát častejšie ako majorita.

V komentári s názvom Vplyv pandémie na marginalizované rómske komunity na to upozornili analytici Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Vzhľadom na veľmi nízku zaočkovanosť v populácii MRK predpokladajú výrazne horší vplyv pandémie oproti priemeru krajín Európskej únie aj v tretej vlne.

„Oproti priemeru v období 2015 až 2019 narástli v roku 2021 počty úmrtí ľudí z MRK až o 44 percent oproti 21 percent v majorite. Obyvateľstvo MRK má pritom mladšiu vekovú štruktúru ako väčšinová populácia. Ak by bol podiel starších ľudí nad 60 rokov v tejto populácii podobný ako v majorite, počet úmrtí by vzrástol trojnásobne,“ priblížili analytici.

Aká je zaočkovanosť

Úmrtia boli výsledkom výrazného premorenia, ktoré podľa odhadov dosiahlo v MRK minimálne 30 percent populácie.

Zaočkovanosť ľudí z MRK sa podľa útvaru javí byť ešte nižšia ako priemer všeobecnej populácie, ktorý zaostáva za priemerom krajín EÚ.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Ukazuje to výrazne klesajúca zaočkovanosť v obciach s vyšším podielom populácie z MRK. Napríklad pri podiele ľudí z MRK v obci nad 30 percent klesá zaočkovanosť na dvojtretinovú úroveň zaočkovanosti všeobecnej populácie,“ načrtli.

Zapojenie expertov

Aj po zohľadnení výrazne vyššieho podielu populácie detí do 18 rokov dosahuje zaočkovanosť dospelej populácie približne iba 20 percent.

ÚHP odporúča pre zlepšenie situácie podporiť a zefektívniť mobilné očkovanie pre zraniteľných priamo v obciach s MRK.

Komunitné karantény by sa mali nahradiť cielenými intervenciami v spolupráci s intervenčným tímom rezortu zdravotníctva. Do tvorby pandemických opatrení by sa podľa analytikov mali systematicky zapájať experti na zdravie sociálne zraniteľných skupín. Autormi komentára sú Slavomír Hidas, Katarína Vaľková, Gabriel Machlica a Andrej Belák.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM