Politika

Premiér poďakoval Matovičovi za neúnavné boje proti mafii, ktoré porazili Fica

Premiér počas predloženia programu vlády v pléne Národnej rady (NR) SR poďakoval svojmu predchodcovi Igorovi Matovičovi (OĽANO).

Ilustračný obrázok k článku Premiér poďakoval Matovičovi za neúnavné boje proti mafii, ktoré porazili Fica
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér počas predloženia programu vlády v pléne Národnej rady (NR) SR poďakoval svojmu predchodcovi Igorovi Matovičovi (OĽANO), ktorý podľa Hegera „svojím neúnavným bojom proti mafii, korupcii a ľuďom, ktorí zneužívali svoje právomoci a štát využívali na svoje obohacovanie, získal dôveru občanov a bol schopný poraziť Roberta Fica v parlamentných voľbách“. Heger vyhlásil, že jeho kabinet bude vládou obnovy a prosperity Slovenska.

Nulová tolerancia korupcie

Ambíciou PVV je podľa Hegera naplnenie ďalších cieľov, ktoré si koalícia vytýčila po parlamentných voľbách. Za základný pilier označil boj proti korupcii.

„Nulová tolerancia ku korupčnému správaniu je základným predpokladom fungujúcej demokratickej krajiny,“ vyhlásil pred poslancami.

Podpora rodiny

Prioritou je aj návrat k zdravým verejným financiám cez efektívny boj proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí i cez transparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi.

Ďalším pilierom PVV je podpora rodiny. „Naša vláda podporuje a bude podporovať rodinu, pretože fungujúca rodina, ktorá poskytuje istoty svojím všetkým členom, je zárukou budúcnosti Slovenska,“ vyhlásil Heger s tým, že vláda chce zabezpečiť aj dôstojnú starobu seniorom či väčšiu ochranu pred chudobou.

Heger vyhlásil, že počas prvého roka pandémie sa podarilo cielenými opatreniami tlmiť rast nezamestnanosti i pokles kúpnej sily občanov.

Očista spoločnosti

Predchádzajúce vlády podľa neho nevytvorili počas hospodársky úrodných rokov rezervu na horšie časy, preto sa pokles rozpočtových príjmov a hlavne nárast výdavkov na protipandemické opatrenia premietol do rastu verejného dlhu, ktorý predstavuje pre verejné financie značné riziko.

Premiér tiež ocenil, že za uplynulý rok sa podarilo presadiť reformu justície, prijať novú bezpečnostnú stratégiu, priznať tehotenský príspevok od štvrtého mesiaca tehotenstva či presadiť zrušenie doplatkov za lieky. Podarilo sa podľa neho prijať viac ako 100 opatrení na zníženie byrokracie pre podnikateľov.

Hegerova vláda bude podľa jeho slov pokračovať vo vytváraní podmienok na očistu spoločnosti od korupcie či kriminálnych sietí.

„Budeme pokračovať v zlepšovaní podnikateľského prostredia, posilníme konkurencieschop­nosť priemyslu,“ dodal. Kabinet chce tiež podporovať investície do ľudského kapitálu i zavádzať motivačné mechanizmy pre súkromný sektor na investície do vedy a výskumu.

Aktuálne opatrenia na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM