Zo Slovenska

Tisícky hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Vyše 200 je závažných!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zdôraznil, že všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť.

Ilustračný obrázok k článku Tisícky hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Vyše 200 je závažných!
Zdroj: TASR/AP

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku (29. 4.) eviduje 3945 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 216 závažných, čo predstavuje 5,5 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Závažné nežiaduce účinky

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

„Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka,“ pripomenul ŠÚKL.

Bezpečnosť nie je spochybnená

Zároveň zdôraznil, že všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú.

Celkovo bolo na Slovensku k štvrtku (29. 4.) podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) prvou dávkou zaočkovaných 1 046 119 osôb, druhou dávkou 466 326 osôb.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM