Webnoviny - Svet

Presne o tri mesiace budú na Slovensku voľby

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Presne o tri mesiace, v sobotu 10. marca 2012, sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby. V histórii samostatnej SR to budú už tretie v poradí.

Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1994, potom v roku 2006. Pôjde zároveň o ôsme parlamentné voľby od roku 1989. Prípravy na voľby do Národnej rady (NR) SR sa už začali.

Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka odboru volieb a referenda sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová, v súčasnosti sa zabezpečuje tlač volebných materiálov potrebných na vykonanie volieb.

Výnimkou sú hlasovacie lístky, ktoré sa začnú tlačiť až po ukončení registrácie kandidačných listín politických strán a koalícií. Posledný deň podania kandidátok zapisovateľke ÚVK je táto nedeľa.

Všetky informácie o voľbách nájdete na: webnoviny.sk/volby-2012

Dôležité termíny

Až po podaní kandidačných listín zvolá predsedníčka vlády Iveta Radičová prvé zasadnutie Ústrednej volebnej komisie (ÚVK). Podľa zákona tak musí spraviť najneskôr v piatok 16. decembra. Do ÚVK deleguje politická strana alebo koalícia, ktorá podala kandidačnú listinu, jedného člena a jedného náhradníka. Kandidačné listiny, ktoré sú v súlade so zákonom, ÚVK zaregistruje najneskôr 70 dní pred dňom volieb (31. decembra).

Zapisovateľ ÚVK do 24 hodín od rozhodnutia ÚVK doručí rozhodnutie politickým stranám alebo koalíciám o registrácii, alebo o odmietnutí kandidačnej listiny.

Proti rozhodnutiu ÚVK sa možno do troch dní odvolať na Najvyšší súd SR.

Kandidatúra sa dá stiahnuť späť do 48 hodín pred voľbami. Do 31. decembra musia tiež starostovia vytvoriť volebné okrsky a určiť volebné miestnosti.

Kampaň k parlamentným voľbám – vysielanie politickej reklamy vo verejnoprávnych a aj súkromných médiách, sa začne presne 21 dní pred začiatkom hlasovania, čo je 18. februára. Politickú reklamu a diskusie budú vysielať verejnoprávne médiá – Rozhlas a televízia Slovenska (Slovenská televízia a Slovenský rozhlas) a môžu ju vysielať aj súkromné médiá.

Neúplný zákon

Náklady na politickú reklamu vo vysielaní Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie a vysielateľa s licenciou uhrádzajú kandidujúce politické strany alebo koalície. Miesta na volebné plagáty vyhradia obce 21 dní pred voľbami. O ďalších spôsoboch kampane zákon nehovorí. V deň volieb je až do skončenia hlasovania zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Klasické informačné moratórium pre parlamentné voľby neplatí. Volí sa iba jeden deň, a to v sobotu od 7:00 do 22:00. Ak si to však miestne podmienky vyžadujú, môžu sa niekde volebné miestnosti otvoriť aj až o dve hodiny skôr. Zatvoriť sa ale všade musia rovnako o 22:00.

Právo rozhodnúť o obsadení 150 poslaneckých miest v NR SR na najbližšie štyri roky má približne 4,3 milióna voličov.

Hlasovať v parlamentných voľbách môžu len občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu uväznení za spáchanie obzvlášť závažného zločinu.

Voliť ďalej nemôžu ani ľudia so zákonom obmedzenou osobnou slobodou z dôvodu ochrany zdravia ľudí, napríklad umiestnení v karanténe alebo izolácii a volebné právo nemajú ani tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Vo voľbách do NR SR sa bude dať po tretí raz hlasovať aj zo zahraničia. Potrebné informácie o mieste a čase volieb aj o kandidátoch by voličom mali obce zabezpečiť do 14. februára.

Opäť rozhodnú krúžky

V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že na hlasovacom lístku politického subjektu, za ktorý volič hlasuje, môže krúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov. Tým vyjadrí, že im dáva prednosť.

Napríklad v posledných voľbách do NR SR, ktoré boli minulý rok v júni, voliči strán, ktoré sa dostali do parlamentu, využili až na 73,5 % možnosť vyznačiť svoje preferenčné hlasy.

Zo všetkých doterajších volieb do NR SR voliči v tých vlaňajších prekrúžkovali do parlamentu z pôvodne nezvoliteľného miesta najviac – až 11 kandidátov.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR a oficiálne ich zverejní ÚVK, ktorá koordinuje organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. ÚVK tiež dohliada na nižšie volebné komisie – obvodné a okrskové. Za poslanca NR SR môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 21 rokov, má trvalý pobyt na Slovensku, nie je odsúdený (väzeň), ani zbavený spôsobilosti na právne úkony.

O konaní predčasných volieb rozhodli poslanci Národnej rady SR 13. októbra, keď 143 hlasmi schválili ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Na vypísaní predčasných volieb na 10. marca 2012 sa dohodla koalícia (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) s opozičným Smerom-SD po tom, čo 11. októbra parlament pre nesúhlas SaS neschválil navýšenie eurovalu a vláde Ivety Radičovej tým zároveň nevyjadril dôveru.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM