Ilustračný obrázok k článku Prešov podal námietku voči finálovej prehre: Považská má na vec jasný názor
13
Galéria
Zdroj: TASR

Prešov podal námietku voči finálovej prehre: Považská má na vec jasný názor

Prešov podal námietku voči výsledku finále Slovenského pohára, v ktorom prehral s Považskou Bystricou. Považskobystrický klub zaujal nasledovné stanovisko.

Filip Chudý Hádzaná
Filip Chudý Hádzaná

Prešov podal námietku voči finálovej prehre: Považská má na vec jasný názor

Prešov podal námietku voči výsledku finále Slovenského pohára, v ktorom prehral s Považskou Bystricou. Považskobystrický klub zaujal nasledovné stanovisko.

Ilustračný obrázok k článku Prešov podal námietku voči finálovej prehre: Považská má na vec jasný názor
13
Galéria
Zdroj: TASR

Vedenie klubu Tatran Prešov v pondelok podalo námietku voči výsledku finále Slovenského pohára na Slovenský zväz hádzanej (SZH). Prešovčania v ňom v nedeľu prehrali po rozstrele s MŠK Považská Bystrica 5:6, v riadnom hracom čase sa zápas skončil 26:26. Tatran tak prišiel o sériu ziskov Slovenského pohára, ktorú ťahal od roku 2007. Podľa Prešovčanov neboli dodržané pravidlá SZH pre streľbu sedemmetrových hodov. Celé stanovisko tohto klubu si môžete prečítať v článku nižšie.

Oslovili sme aj vedenie klubu MŠK Považská Bystrica, ktoré pripravuje stanovisko pre kompetentné orgány, keďže voči každej námietke sa musí do troch dní vyjadriť. Ľuboš Cifra, člen manažérskeho klubového tandemu s Petrom Valášekom, však odkazuje na Súťažný poriadok SZH, článok 50, bod 4. V ňom sa píše nasledovné:

„Námietky proti skutočnostiam, známym v priebehu, alebo ihneď po skončení stretnutia, musí rozhodca na žiadosť zodpovedného vedúceho družstva zaznamenať do zápisu. Bez tohto záznamu nemôžu riadiace orgány námietky riešiť.“

„Sú pravidlá o sedemmetrových hodoch známe počas stretnutia, či tesne po jeho konci? Odpoveď je áno. Ak mali teda nejaký problém, ich povinnosťou bolo upozorniť rozhodcov, resp. ich požiadať, aby to dali do zápisu. Lenže o to nepožiadali a nie je to v zápise o stretnutí. Čiže veta ,bez tohto záznamu nemôžu riadiace orgány námietky riešiťʻ je úplne jasná a tým to pre nás končí. Proste Prešov nesplnil uvedený bod Súťažného poriadku SZH, preto nie je dôvod, aby sa niečo riešilo ďalej,“ uviedol Cifra. Ak by to podľa jeho slov nejako prešlo cez tento bod, budú sa ďalej obhajovať. Nevidí však dôvod, aby to riadiaci orgán riešil ďalej.

Stanovisko Tatrana Prešov:

„Hádzanársky klub Tatran Prešov podal na SZH námietku voči výsledku finálového duelu Slovenského pohára, v ktorom v nedeľu večer podľahol v dramatickom súboji Považskej Bystrici po rozstrele zo značky sedemmetrových hodov. Dôvodom je nedodržanie medzinárodne uznávaných pravidiel, ktorými sa riadi aj SZH, práve v rozhodujúcom rozstrele.

Pravidlá určujú, že po nerozhodnej prvej sérii tímy nominujú ďalších päť hráčov. Ďalej sa ale pokračuje systémom rýchlej smrti. Rozhodujúcou preto mala byť podľa pravidiel nie desiata, ale už siedma séria rozstrelu, v ktorej najprv sedmičku nepremenil Ivanytsia a za Tatran následne skóroval Rábek na 5:4. ‚… Pre takéto pokračovanie určí každé družstvo opäť piatich hráčov. Všetci, alebo niektorí hráči, môžu byť tí istí ako v prvej sérii. Táto metóda určovania piatich hráčov pokračuje tak dlho, pokiaľ je to nevyhnutné. Avšak o víťazovi sa už rozhodne vtedy, ak je rozdiel v skóre po tom, čo obidve družstvá odstrieľali rovnaký počet hodov,‘ píše sa v komentári k Pravidlám pre streľbu sedemmetrových hodov (2:2), ktoré v rozpise pre Slovenský pohár určil SZH. Prešovčania problém pred podaním námietky konzultovali aj s medzinárodnými inštitúciami. ‚Je to nesporne stanovené v pravidlách hádzanej. Ide teda o ich porušenie, preto sme po dôkladnom zvažovaní podali podľa regúl súťaže námietku. Bez ohľadu na športový zážitok, ktorý finále určite prinieslo a nesporne obetavý výkon Považskej Bystrice, totiž nemôžeme odhliadnuť od toho, že boli porušené pravidlá. Rozhodne tým nechceme znížiť športový výkon oboch mužstiev vo finále, ale pravidlá je potrebné rešpektovať,‘ uviedol na margo, aj pre Tatran nepríjemnej situácie, generálny manažér klubu Miroslav Benický. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil nerozhodne 26:26 (15:12).

Situácia sčasti pripomína tú z minulej sezóny, keď v kvalifikačnom stretnutí Pohára EHF medzi islandským tímom Hafnarfjordur a ruským Petrohradom po dvoch zhodných výsledkoch z pohľadu domácich tímov, sa namiesto sedmičiek hralo predĺženie. EHF vtedy rozhodla o zrušení výsledku a islandský tím následne postúpil po nariadenom sedmičkovom rozstrele (4:3), na ktorý musel cestovať za súperom do Ruska. Stal sa tak súperom Tatrana Prešov v skupinovej fáze súťaže.“

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Považskobystrická radosť po finálovej výhre na videu

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM