Zo zahraničia

Ukrajina varuje: Existuje riziko úniku RADIÁCIE zo Záporožskej elektrárne!

Záporožská jadrová elektráreň bola vo štvrtok prvýkrát počas 40 rokoch jej prevádzky odpojená od ukrajinskej elektrickej siete.

Ilustračný obrázok k článku Ukrajina varuje: Existuje riziko úniku RADIÁCIE zo Záporožskej elektrárne!
Zdroj: AP Photo/Ted S. Warren

V dôsledku pretrvávajúceho ostreľovania existuje riziko úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, oznámil v sobotu jej prevádzkovateľ spoločnosť Enerhoatom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Enerhoatom na sociálnej sieti Telegram uviedol, že ruská armáda „opakovane ostreľuje“ túto jadrovú elektráreň ležiacu na juhu Ukrajiny.

Zničená infraštruktúra

„V dôsledku opakujúceho sa ostreľovania je zničená infraštruktúra stanice, existujú riziká úniku vodíka a rádioaktívnych látok. Vysoké je tiež riziko vzniku požiaru,“ uviedol Enerhoatom na Telegrame.

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadili v prvých týždňoch invázie ruské vojská. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Kyjev a Moskva sa v posledných týždňoch navzájom obviňujú z ostreľovania tejto jadrovej elektrárne.

Takéto obvinenia proti sebe obe strany vzniesli aj v sobotu.

Prvýkrát odpojená

Záporožská jadrová elektráreň bola vo štvrtok prvýkrát počas 40 rokoch jej prevádzky odpojená od ukrajinskej elektrickej siete.

Stalo sa tak v dôsledku „konania útočníkov“, uviedol Enerhoatom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že k odpojeniu elektrárne došlo v dôsledku ruského ostreľovania. V piatok bola následne opäť pripojená na elektrickú sieť Ukrajiny.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyzýva na usporiadanie misie do jadrovej elektrárne, „aby tam čo najskôr pomohla stabilizovať jadrovú bezpečnosť a bezpečnostnú situáciu.“

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM