Správy Politika

Prezidentka chce predčasné voľby ČÍM SKÔR: Ak to tak nebude, zakročí

Dočasne poverená vláda má oklieštené kompetencie. To je podľa Zuzany Čaputovej dôvod, prečo sa v voľbami treba poponáhľať.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka chce predčasné voľby ČÍM SKÔR: Ak to tak nebude, zakročí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby konali ešte v prvom polroku budúceho roka. Poukazuje pritom na obmedzené vládnutie i nevyhnutnosť prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší rok. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy.

Bez chaosu

Hlava štátu žiada dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) i ďalších politických reprezentantov k prijatiu krokov, aby Národná rada SR najneskôr do konca januára 2023 prijala všetky potrebné rozhodnutie smerujúce k predčasným parlamentným voľbám.

Čaputová požiadala dočasne poverenú vládu, aby v prechodnom období prispela skôr k stabilite ako k chaosu. Kabinet by mal výkon svojich obmedzených právomocí podľa nej vykonávať s veľkou zodpovednosťou.

Obmedzené kompetencie

„Je zrejmé, že takáto vláda nemôže zabezpečovať všetky potrebné kompetencie a je teda jednoznačne vládou dočasnou. Z reakcií politických lídrov po včerajšom rozhodnutí Národnej rady SR je taktiež zrejmé, že tu nie je politická vôľa na zostavení novej vlády s podporou a legitimitou parlamentu,“ poznamenala.

Odmietla sa viac vyjadriť k Hegerovej vláde. „Urobila som tak nedávno v správe o stave republiky. Konštatujem však, že dráma sa prejavila aj v posledný minútach vášho riadneho vládnutia,“ uviedla prezidentka.

Slovensko podľa jej slov potrebuje návrat k poriadku, funkčnosti a najmä k plnej pozornosti k riešeniam problémov ľudí, a nie politikov. Avizuje, že urobí všetko preto, aby prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM