Politika

Prezidentka k ďalšiemu testovaniu: Netreba sa zahrávať s trpezlivosťou ľudí, nech je dobrovoľné

Za kľúčové v boji s pandémiou považuje obnovenie partnerského prístupu medzi štátom a občanmi.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ak by sa malo realizovať celoplošné testovanie, prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za správne, aby bolo dobrovoľné. „Ďalšie zahrávanie sa s trpezlivosťou ľudí si už nemôžeme dovoliť,“ hlava štátu to uviedla v utorkovom vyjadrení.

Emócie hnevu

Čaputová zároveň v reakcii na aktuálnu politicko-spoločenskú situáciu vyzvala vládu na zmenu prístupu. Poukázala pritom na negatívny dosah pandémie na život obyčajných ľudí, ktorý sa premieta do zvýšenia napätia v spoločnosti.

"Pokiaľ ide o emóciu hnevu, sme nad priemerom krajín EÚ.“ upozornila prezidentka. Je presvedčená, že ľudia vedúci krajinu musia vnímať a chápať tých, ktorí v dôsledku ekonomických prepadov strácajú nádej a zohľadňovať toto pochopenie v krokoch, ktoré prijímajú.

„Potrebujeme vidieť zodpovedných politikov, schopných spolupracovať napriek rozdielnosti názorov, potrebujeme vidieť jednotný plán podporený širokou vedeckou obcou, ktorý dá istotu a šancu pripraviť sa na to, čo príde,“ zdôraznila.

Výzva k zmene

Za kľúčové v boji s pandémiou považuje obnovenie partnerského prístupu medzi štátom a občanmi. "Som presvedčená, že akceptovanie opatrení zo strany občanov nemožno vynútiť hrozbami, ale argumentáciou, zmysluplnosťou a zrozumiteľnosťou opatrení,“ dodala.

Uistila, že chce byť nápomocná v boji s pandémiou. „Sama však potrebujem poznať a dôverovať riešeniam, ktoré nám majú pomôcť,“ povedala.

Výzvu k zmene prístupu tlmočila hlava štátu predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽANO). Čaputová pritom zohľadňuje, že pandémia zastihla Slovensko s krízami v mnohých oblastiach a miera problémov, ktorým vláda čelí, je nevídaná. "Slovensko však potrebuje pokojný, vecný a pragmatický prístup pri riešení pandémie a o taký som pána premiéra požiadala,“ dodala prezidentka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM