Ilustračný obrázok k článku Prežite sviatky so zdravým jedálničkom + RECEPT na veľkonočný koláč A. Mačingovej
4
Galéria
Zdroj: Antónia Mačingová

Prežite sviatky so zdravým jedálničkom + RECEPT na veľkonočný koláč A. Mačingovej

Situácia, v ktorej sa momentálne nachádza nielen Slovensko, ale aj celý svet, nás prinútila zamyslieť sa nad naším životom a nad tým, čo je potrebné zmeniť.

Recept na dnes Magazín Lifestyle
Recept na dnes Magazín Lifestyle

Prežite sviatky so zdravým jedálničkom + RECEPT na veľkonočný koláč A. Mačingovej

Situácia, v ktorej sa momentálne nachádza nielen Slovensko, ale aj celý svet, nás prinútila zamyslieť sa nad naším životom a nad tým, čo je potrebné zmeniť.

Ilustračný obrázok k článku Prežite sviatky so zdravým jedálničkom + RECEPT na veľkonočný koláč A. Mačingovej
4
Galéria
Zdroj: Antónia Mačingová

Ukazuje sa, že najdôležitejšie je prehodnotiť náš postoj k zdraviu. Rokmi zanedbávaný postoj k u kvalite a zdrojom našej potravy sa prejavuje na poklese imunity. Hlavne u staršej populácie.

Je to tak. Naše zdravie a imunitu výrazným spôsobom ovplyvňuje jedlo a jeho účinok. Je to téma, ktorej sa dlhodobo venuje PaedDr. Antónia Mačingová, ktorá vysvetľuje ľuďom, ako zmenou získaných vzorcov v mladosti môžeme zmeniť kvalitu nášho života a zdravia formou celoživotného vzdelávania v oblasti stravovania.

Oslabovanie imunitného systému

„Náš imunitný systém má za úlohu ochranu tkanív a buniek pred škodlivými baktériami a vírusmi, zároveň telo zbavuje choroboplodných buniek, ktoré v ňom vznikajú. Ak si však budeme imunitný systém sústavne oslabovať konzumáciou nutrične bezhodnotných priemyselne spracovaných polotovarov, staneme sa živnou pôdou pre účinok vyššie spomínaných patogénov,” vysvetľuje A. Mačingová.

Téma zdravého – harmonického stravovania, ktoré uzdraví organizmus a prinavráti nám rovnováhu, je možno o čosi dôležitejšia v súčasných dňoch, kedy sa napriek pandémii pripravujeme na čas veľkonočných sviatkov.

„Verím, že ľudí bude zaujímať zdravší variant jedál nielen v momentálnej situácii. Z mojich vyše 20-ročných skúseností môžem potvrdiť, že tí, ktorí premýšľali nad výberom svojich jedál a ich účinkami na zdravie či vitalitu, a v rámci prevencie zaviedli zmeny v kuchyniach, ľahšie odolávajú virózam a zdravie obmedzujúcim problémom. Ich imunitný systém sa totiž nesústredí na odbúravanie dôsledkov nesprávne volenej a kombinovanej stravy, ktorá pomaly, nenápadne narúša črevnú mikroflóru. A ako je nám známe, viac ako 70 % imunity je sústredené práve v črevách.”

Na čo si dať pozor

Aj pri plánovaní nákupov pred veľkonočnými sviatkami, ktoré by mal absolvovať jeden člen domácnosti, dodržujúci všetky hygienické opatrenia pre návštevu obchodov, by sme preto mali myslieť na účinky jedla na náš organizmus.

„Riešením je zamerať sa na kvalitu, nie kvantitu, minimalizovať konzumáciu alkoholu a cukru, nepreháňať to s konzumáciou solených a údených jedál, teda zmeniť spôsob výberu a kombinácie jedál, ak je potrebné, tak na prechodný čas pridať kvalitné suplementy. Na podporu imunity odporúčam vypiť pohár vody s ČL sódy bikarbóny. V tomto období pokojne každý deň. Súčasne je veľmi dôležité vrátiť sa k pôde. Tí, ktorí vlastníte aspoň malý kus zeme, využite tento čas, keď ste doma a vráťte sa k jej čo najprirodzenejšiemu obrábaniu. Lebo jedným z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú a oslabujú náš imunitný systém, je konzumácia potravín, ktoré sú už pri pestovaní až drasticky postrekované chemickými prípravkami,” vysvetľuje A. Mačingová.

Našim čitateľom odporúča aj začiatok harmonického stravovania: 28-dňový jedálniček, ktorý je plný surovín, ktoré telu dodávajú vitamíny a živiny potrebné pre imunitu v organickej forme.

Veľkonočný koláč

Pre zdravšiu Veľkú noc odporúča tvarohový veľkonočný koláč. „Je vhodný aj ako raňajkový koláč. Má vysoký obsah vitamínu A a aj malý kúsok poskytne pocit zasýtenia na dlhší čas.”

 • Na korpus potrebujeme:
 • 700 g mrkvy
 • 2 PL kokosového cukru (cukor môžete pokojne pridať, má nízky GI a veľa výživných látok)
 • 2 vajcia
 • kôru z limetky (citróna)
 • 100 g vlašských orechov
 • 30 g chia semienok (nemusia byť, ak ich práve doma nemáte)
 • 1 ČL tahini z čierneho sezamu (nemusí byť, ak ho doma nemáte)
 • maslo na vymastenie formy
 • Na plnku potrebujeme:
 • 650 g Lučiny
 • 125 ml šľahačkovej smotany
 • 1 ČL vanilkového výťažku v biokvalite
 • 2–3 PL kokosového cukru
 • Priemer formy by mal byť 24 cm.

Postup: V mixéri alebo sekáčiku si nadrobno nasekáme mrkvu, kokosový cukor, orechy a kôru z limetky. Pridáme celé vajcia, tahini pastu a chia semienka. Celú zmes dobre premiešame a vylejeme do maslom vymastenej formy. Pečieme pri 190 stupňoch približne 25 minút. Po upečení necháme vychladnúť, ideálne v chladničke počas noci. Plnku si pripravíme zmiešaním ingrediencií, vylejeme na vychladenu korpus a necháme stuhnúť.

Zdroj: YouTube.com
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín