Webnoviny - Svet

Pri Dolnom Kubíne chcú obnoviť ťažbu vápenca

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – V okrese Dolný Kubín plánuje spoločnosť Dopravex, s.r.o. obnoviť ťažbu vápenca. Ročne chce firma v kameňolome v katastri obce Párnica vyťažiť 120 tisíc ton nevyhradeného nerastu ako kameniva pre stavebné účely. “V regióne je evidovaná zvýšená potreba kameňa na stavebné účely súvisiaca s výstavbou diaľnic a rýchlostných komunikácií. Ťažba zabezpečí dostatočný zdroj stavebnej suroviny potrebnej pre ďalší rozvoj regiónu,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť Dopravex v investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

S ťažbou vápenca chce investor začať na ploche takmer päť hektárov už v tomto roku. Skončenie ťažby predpokladá podnik po vydobytí vyťažiteľných zásob stavebného kameňa. “Plán využívania ložiska je spracovaný s platnosťou do roku 2031,“ dodal investor. Celkové náklady na ťažbu a úpravu vápenca predstavujú 4 eurá na tonu suroviny, čo predstavuje ročne 480 tisíc eur. Náklady na realizáciu plánu technickej a biologickej rekultivácie vyčíslil podnik na približne 48 500 eur.

Navrhovaná ťažba nadväzuje na bývalý kameňolom s miestnym názvom Smoleňová, ktorý sa nachádza zhruba dva kilometre západne od zastavaného územia obce Párnica, na úpätí južných svahov hrebeňa Magury. “Ide o pokračovanie ťažby stavebného kameňa, ktorý bol v tomto území ťažený už v štyridsiatych rokoch 20. storočia,“ konštatovala firma v investičnom zámere. V prevádzke uvažuje podnik s vytvorením piatich pracovných miest.

Spoločnosť Dopravex vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2008. Vlastní ju jedna fyzická osoba. Ako informuje spoločnosť na svojej internetovej stránke, v súčasnosti podnik pôsobí v štyroch lomoch, kde ťaží dolomity či kremenec. Zaoberá sa taktiež prenájmom strojov a mechanizmov potrebných pre ťažbu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM