Prichádza veľká ZMENA: Malé balenia kečupov aj mini šampóny v hoteloch úplne ZMIZNÚ!
Miniatúrne balenia omáčok, drogérie, ale aj fólia na batožinu na letiskách. To všetko by malo do piatich rokov úplne skončiť.

Jednorazové balenia kečupov v reštauráciách, malé smotany do kávy, fólia na batožinu na letiskách, malé balenia drogérie v hoteloch a ďalšie. To všetko by sa malo čoskoro vytratiť. Upozornil na to portál Novinky.cz s tým, že nové nariadenie sa v EÚ týka aj mikroténových vrecúšok a má za cieľ znížiť aj objem vzduchu v prepravných obaloch.
Do piatich rokov
Členské štáty sa totiž koncom minulého roka dohodli na nariadení o redukcii obalového odpadu a podpore opakovaného použitia plastov a ich recyklácie. Vyššie spomenuté balenia jednorazových produktov by mali úplne zmiznúť do roku 2030, no z trhu sa začnú vytrácať už za dva roky.
Nariadenie ide ešte ďalej a zakázané bude aj použitie jednorazových obalov na menej ako 1,5 kilogramu baleného čerstvého ovocia alebo zeleniny.
Cieľ? Zníženie množstva odpadu
„Hlavným cieľom je znížiť množstvo obalového odpadu do konca roka 2040 o 15 percent. To znamená aj obmedziť objem obalového materiálu. Na prepravu malých predmetov sa nebudú používať dvojité steny, falošné dná a neprimerane veľké obaly,“ povedala hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia Veronika Krejčí.
Objem vzduchu v obaloch by mal dosahovať maximálne 50 percent. To by malo zabezpečiť, že do kamiónov a dodávok sa zmestí viac tovaru a tie tak nebudú musieť jazdiť tak často.
Súčasťou nariadenia je aj povinnosť plniť od roku 2029 zber PET fliaš a plechoviek aspoň z 90 percent. To majú štáty docieliť zálohovaním, ktoré už na Slovensku funguje od roku 2022.
Pripravujú žaloby
„Množstvo odborných zväzov v Európe je k nariadeniu veľmi rezervované. Niektoré pripravujú žaloby na Európsky súdny dvor pre nezákonnosť niektorých pasáží. Podľa mnohých vyzerá kvalitná legislatíva inak. Určite by pre predpis nemalo byť štandardom nových 331 strán,“ povedal výkonný riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva Petr Havelka.
Hotelieri a výrobcovia upozorňujú aj na to, že cieľom malých jednorazových balení je zníženie spotreby. Keď sa zrušia, hrozí veľké plytvanie.
Foto: ilustračné