Rôzne

Prieskum medzi mladými: Najviac veria prezidentovi SR, najmenej politickým stranám

Mladí Slováci majú najmenšiu dôveru voči politickým stranám. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu.

Ilustračný obrázok k článku Prieskum medzi mladými: Najviac veria prezidentovi SR, najmenej politickým stranám
Zdroj: Dnes24.sk

Mladí Slováci najviac dôverujú prezidentovi SR (59,1 percenta), naopak, nedôveru prechovávajú voči Národnej rade (NR) SR a slovenskej vláde. Najmenej dôverujú politickým stranám (vyše 15 percent). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS) v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4).

Viac ako 700 respondentov

Na Slovensku sa ho zúčastnilo 714 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov. Prieskum sa realizoval začiatkom tohto leta v krajinách V4 od 3. do 17. júla. Respondenti vypĺňali dotazníky, ktoré im boli distribuované prostredníctvom online panelu.

Z európskych inštitúcií najviac dôverujú Európskemu súdu pre ľudské práva (62,5 percenta), najmenej Európskemu parlamentu (44,1 percenta).

Informácie čerpajú zo sociálnych sietí

Z prieskumu ďalej vyplýva, že informácie o politike a aktivitách politických strán viac ako 50 percent mladých čerpá predovšetkým zo sociálnych sietí a televízie. Vyše 8,1 percenta sa o takéto informácie vôbec nezaujíma.

Mladí ľudia na Slovensku sa necítia byť súčasťou krajiny, nedôverujú štátnym inštitúciám a sú frustrovaní. „Riešenie ich takejto až fatálnej politickej frustrácie alarmujúcej úrovne nedôvery vidíme jednoznačne v systematickom zapájaní mladých ľudí do politického rozhodovania. Toto je pre nás cesta, ako z tohto von. Nebude stačiť len diskusia na školách, bude treba ísť po hlbších príčinách, ktoré sú naozaj až v nastavení systému,“ konštatovala Katarína Čavojská z RmS.

Necítia podporu štátu

Hlavné príčiny vidí v tom, že mladí necítia podporu zo strany štátu a že sú v ňom prijímaní. „Necítia, že sa o nich niekto zaujíma, necítia, že by politici mali záujem o ich problémy a necítia ani moc ovplyvniť to, akým smerom sa ďalej táto krajina bude uberať,“ dodala, pričom problém vidí i v nie celkom dobrých životných perspektívach.

Prieskum Politická participácia v krajinách V4 finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond. Cieľom projektu je priniesť potrebné a aktuálne informácie vo vybraných oblastiach politického zapájania mladých ľudí. RmS v súčasnosti reprezentuje 22 členských a pozorovateľských organizácií, ktoré združujú viac než 55 000 mladých ľu­dí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM