Webnoviny - Svet

Prísnejšia kontrola pre podporovaných podnikateľov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ján NovákBRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Rezort Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) chce prísnejšie sledovať podnikateľov, ktorí dostávajú peniaze na zriadenie alebo rozšírenie pracovísk výskumu a vývoja. Vyplýva to z novely zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja, ktorú plánuje predložiť vláde. Na rokovaní v stredu o nej kabinet prerušil diskusiu. Podnikatelia, ktorí dostali peniaze na vedecké pracoviská, by mali od 1. januára 2011 na takéto pracoviská vynakladať vlastné prostriedky ešte minimálne päť rokov po skončení poberania stimulov. Ak návrh prejde, od nového roka budú musieť na takéto pracovisko prispieť každoročne minimálne sumou, akú naň priemerne ročne vynakladali z vlastného vrecka počas poberania stimulov a zo stimulov.

Štát chce tiež regulovať žiadosti o stimuly podľa momentálnych disponibilných zdrojov v rozpočte ministerstva školstva. V súčasnosti môžu podnikatelia predkladať ministerstvu školstva žiadosti o stimuly nepretržite počas roka. Po novom bude na predkladanie požiadaviek ministerstvo vyzývať. „Vedie to k ich hromadeniu na ministerstve školstva pri vyčerpaných prostriedkoch štátneho rozpočtu viazaných na tento účel,“ argumentuje rezort v dôvodovej správe k návrhu. Novela ukladá ministerstvu školstva povinnosť zverejňovať na centrálnom informačnom portáli zoznam žiadateľov, ktorým boli poskytnuté stimuly, ich výšku a zmluvy o poskytnutí stimulov ako aj zoznam žiadateľov, ktorým nebola schválená žiadosť o poskytnutie stimulov.

Navrhovaná novela tiež rozširuje kompetencie Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Upravuje aj možnosti poskytovania dotácií na vedecko-technické služby. Podľa doterajšej právnej úpravy sa dotácie poskytujú v pôsobnosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu na základe výnosu Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 12 apríla 2006. Po novom budú môcť ostatné ministerstvá s výnimkou rezortov obrany a vnútra poskytovať dotácie na výskum a vývoj zo štátneho rozpočtu jedine na inštitucionálne financovanie výskumu a vývoja. „Tým sa zamedzí poskytovaniu podpory na výskum a vývoj ostatnými ministerstvami a ústrednými orgánmi prostredníctvom poskytovania takzvaných dotácií na výskum a vývoj cez rezortné grantové systémy na projekty výskumu a vývoja,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM