Zo Slovenska

PROBLÉM na pultoch slovenských lekární: Chýba viacero liekov, je dôvod na PANIKU?

Kľúčovým problémom pri výpadku liekov v lekárňach je podľa Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku celosvetová situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, ktorá neobchádza ani farmaceutický priemysel.

Ilustračný obrázok k článku PROBLÉM na pultoch slovenských lekární: Chýba viacero liekov, je dôvod na PANIKU?
Zdroj: TASR/Jozef Ďurnik

V lekárňach stále chýba viacero liekov. Ide napríklad o niektoré lieky na kardiovaskulárny systém, tráviaci trakt a metabolizmus, centrálnu nervovú sústavu či respiračný systém. Z voľnopredajných liekov lekárnici evidujú nedostatok napríklad pri pastilkách na hrdlo či detských ibuprofénových sirupov. Pre TASR to uviedol hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku Peter Sedláček.

Aké je riešenie?

„Je však dôležité uviesť, že hoci vidíme problémy s dostupnosťou produktov od niektorého výrobcu, existuje väčšinou adekvátna alternatíva s rovnakými alebo podobnými účinkami v rámci voľnopredajného sortimentu,“ ubezpečil Sedláček.

Kľúčovým problémom pri výpadku liekov v lekárňach je podľa asociácie celosvetová situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, ktorá neobchádza ani farmaceutický priemysel. „Výpadky v dodávkach, od surovín až po obalový materiál, sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh,“ ozrejmil Sedláček.

Lekárnici nerezignovali

Lekárnici ubezpečujú, že síce sú vyššie uvedené skutočnosti mimo ich vplyvu, na situáciu nerezignujú. „Snažíme sa monitorovaním výpadkov a internými opatreniami znižovať dosah na pacientov. Jednou z ciest je aj aktívne využívanie generickej substitúcie, užšia komunikácia s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pokiaľ máme informáciu od dodávateľa včas, aj zvýšením zásoby konkrétneho lieku,“ vysvetlila asociácia.

Situácia s dostupnosťou je podľa nej veľmi turbulentná a neustále sa vyvíja. „V realite to znamená, že ak dnes chýba nejaký konkrétny liek a jeho nedostatok sa medzičasom zastabilizuje, nasledujúci mesiac to môže byť zase iný,“ doplnil Sedláček.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM