Webnoviny - Svet

Projekt Čulenova v Bratislave za 267 mil. eur

WEBNOVINY.SK

Čulenova Foto: SITA/Penta Investments Limited o.z. BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – S výstavbou prvej etapy developerského projektu Čulenova v Bratislave by sa malo začať v prvom štvrťroku 2012, projekt bude stáť 267 mil. eur. Pre agentúru SITA to uviedla Lea Krčmáriková z Penta Investments. Investičná skupina Penta Investments plánuje ukončiť výstavbu v roku 2018. Inverstor zrekonštruuje aj historickú pamiatku Jurkovičovu tepláreň, ktorá je súčasťou projektu. " V budúcnosti jej využitie vidíme buď ako galériu moderného umenia, alebo na iné komerčné účely," uviedla Krčmáriková.

Víťazom medzinárodnej architektonickej súťaže pre developerský projekt Čulenova v Bratislave, ktorú vypísala investičná skupina Penta Investments, je britská architektonická kancelária Zaha Hadid Architects. Víťaza vybrala odborná porota spomedzi viac ako 90 prihlásených prác. „Medzinárodná architektonická súťaž na lokalitu Čulenova a účasť významných svetových architektov je príkladom, akým spôsobom by sa mali developeri a samotné mesto snažiť o nájdenie najlepšieho možného architektonického konceptu," povedal hlavný architekt investičnej skupiny Penta Miro Hrušovský. Predsedom poroty bol hlavný architekt mesta Bratislava Štefan Šlachta. Podľa neho projekt Zahy Hadid bol najkomplexnejším a najpresvedčivejším riešením zadania, ktoré najlepšie spĺňa postavené kritériá. " Je to projekt, ktorý prináša do Bratislavy svetové meno a posunie ju na stránky svetovej architektonickej tlače,“ dodal.

Penta Investments získala lokalitu na Čulenovej ulici v Bratislave v januári 2008 a plánuje na nej výstavbu multifunkčného objektu, ktorý bude slúžiť hlavne pre administratívne priestory a bývanie. Penta vstúpila do segmentu real estate v roku 2005 exkluzívnym projektom Digital Park. V súčasnosti je jedným z top slovenských developerov s dvoma ukončenými a jedenástimi prebiehajúcimi projektmi na Slovensku a v Českej republike. Ide o kancelárie, byty, domy, nákupné a voľnočasové aktivity, prípravu územia. Plánované investície Penty v real estate do roku 2018 sú 1,1 mld. eur, GBA do roku 2018 je 580 000 m2. Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v sektoroch private equity a v realitnom developmente.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM