Zo Slovenska

Proti šíreniu koronavírusu bojujeme nosením rúšok. Robíme to ale tak, ako máme?

Riziko kontaminácie sa z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych.

Ilustračný obrázok k článku Proti šíreniu koronavírusu bojujeme nosením rúšok. Robíme to ale tak, ako máme?
7
Galéria

Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.

Nosenie rúška

„V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak,“ povedal podľa agentúry DPA.

WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.

Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.

Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.

K názoru autorít zo Svetovej zdravotníckej organizácie, že povinné nosenie rúšok nemusí mať očakávaný efekt, a že rúška by mali nosiť len infikovaní vírusom, sa vyjadril aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Šéf zdravotníckeho rezortu s takýmto názorom nesúhlasí. "Myslím si, že každý by mal rúško nosiť, lebo ak ho nosíme všetci, efekt sa približuje stavu kolektívnej imunity,“ uviedol.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie