Aktualizované Zo Slovenska

Provokatéri v obchodoch: AGRESÍVNE skupiny bez rúšok vyvolávajú KONFLIKTY pri pokladniach

V niekoľkých prípadoch došlo kvôli konfliktom agresívnych skupín až k uzavretiu obchodných prevádzok na niekoľko hodín.

Ilustračný obrázok k článku Provokatéri v obchodoch: AGRESÍVNE skupiny bez rúšok vyvolávajú KONFLIKTY pri pokladniach
Zdroj: TASR/AP

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), združujúca najväčších predajcov potravín na Slovensku, upozorňuje na stupňujúce sa problémy v obchodných prevádzkach vyvolávané správaním sa skupín ľudí bez náležitého nosenia rúšok. Informoval o tom predseda SAMO Martin Krajčovič.

Aktualizované 18:20: Neostali pri sľuboch! Pred Lidlom v Prievidzi sa aj dnes koná protest odporcov rúšok. Zasiahnuť musela aj polícia, ktorá bráni pred demonštrantmi vstup do obchodu. Na mieste je niekoľko desiatok ľudí, prišiel aj Martian Kotleba a s ním niekoľko jeho poslancov. Podobne to dopadlo aj v stredu podvečer. Ako vidieť na videu, prišli ľudia bez rúšok, na čo vedúca predajne okamžite volala políciu. Celá predajňa ostala paralyzovaná a ostatní ľudia nechali plné košíky a odišli. Aktivistov držali približne tri hodiny policajti v predajni.

Provokácia v obchodoch

Tieto osoby vo väčšom počte, zjavne organizovaným spôsobom, podľa neho navštevujú predajne potravín na rôznych miestach Slovenska a nechránené rúškami na tvári vykonávajú nákupy.

Následne sa združia pri pokladniciach, na ktoré vyložia svoj tovar. Tam dochádza k sporom s personálom predajne, ktorý odmieta tovar nablokovať a dožaduje sa v zmysle predpisov, aby si nasadili rúška, čo však títo ľudia odmietajú.

„Obchodníci nedokážu takýmto situáciám efektívne zabrániť vlastnými silami. Jednak preto, lebo v čase, keď vchádzajú do predajne okolo zamestnanca SBS, majú rúško nasadené a zložia si ho až následne v predajni. Tiež však preto, lebo sú v početnej presile. Jedinou našou možnosťou je apelovať na týchto ľudí, aby si rúška nasadili, a po neuposlúchnutí zavolať políciu, čo aj robíme,“ priblížil Krajčovič.

Ohrozujú zdravie aj bezpečnosť

Obchodníci preto podľa Krajčoviča apelujú na všetky kompetentné orgány, najmä políciu SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a krízový štáb, aby sa touto situáciou urgentne zaoberali a prijali rýchle a účinné opatrenia.

Zdôraznil, že organizované skupiny návštevníkov predajní bez rúšok totiž uvedeným konaním nielenže ohrozujú zdravie ostatných nakupujúcich, prítomného personálu, ale aj svoje. V neposlednom rade pri agresívnom správaní týchto osôb dochádza aj k ohrozeniu bezpečnosti všetkých prítomných, pričom skúsenosti ukazujú, že privolaná polícia nekoná v takýchto prípadoch vždy efektívne, údajne v dôsledku chýbajúcich právomocí.

Okamžite vykázať

„Polícia musí mať právomoc takýchto nedisciplinovaných ľudí z predajne okamžite vykázať, aby sa nenarúšal riadny chod predajní a nedochádzalo k ohrozovaniu zdravia. Ľudia majú právo bezpečne si nakúpiť a doplniť si potraviny do domácností, zvlášť teraz, pred nadchádzajúcimi sviatkami, ale aj kedykoľvek potom,“ dodal Krajčovič.

Upozornil, že dochádza aj k nezanedbateľným hospodárskym škodám, pretože v niekoľkých prípadoch došlo až k uzavretiu obchodných prevádzok na niekoľko hodín, kým sa situácia vyriešila, a takýto stav je ďalej neúnosný. Súčasne v týchto situáciách dochádza aj k značnému znehodnocovaniu potravín, napríklad mrazených a chladených výrobkov, u ktorých dochádza v danom čase k narušeniu predpísaného teplotného reťazca.

Ilustračné foto

Zdroj: YouTube.com

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM