Webnoviny - Svet

Rada STV odmieta plnú zodpovednosť za stav v STV

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Rada STV v súvislosti s množiacimi sa obvineniami odmieta, že nesie plnú zodpovednosť za stav hospodárenia Slovenskej televízie (STV). Obvinenia „nie sú podložené faktami, svedčia o tom, že ich autori neakceptujú kompetencie rady vyplývajúce z platného zákona o Slovenskej televízii“. Rada STV vo svojich stanoviskách a uzneseniach nikdy tento zákon neporušila a neprekračovala svoje zákonné kompetencie. Uvádza sa to v uznesení, ktoré Rada STV prijala na dnešnom mimoriadnom zasadnutí. Pripravila ho po tom, ako vzala na vedomie rezignáciu Martina Kákoša na post jej predsedu.

„Súčasné vyjadrenia niektorých politických predstaviteľov sú v rozpore s princípmi verejnoprávnosti, ktorej hlavným atribútom je nezávislosť Rady Slovenskej televízie na vládnej moci a jej zodpovednosť je výlučne voči parlamentu a nie jeho jednotlivým funkcionárom,“ odcitoval z uznesenia rady jej prvý podpredseda Richard Herrgott. Herrgott je po štvrtkovom odstúpení Kákoša z postu predsedu rady poverený vedením rady až do zvolenia nového predsedu.

Plány na zlúčenie STV so Slovenským rozhlasom do nového verejnoprávneho médiá – Slovenský rozhlas a televízia (SRTV) „bez zodpovedajúcej analýzy a legislatívnej prípravy vzhľadom na navrhovaný harmonogram“ považuje Rada STV za rizikové pre budúcu existenciu verejnoprávnych médií. Plán na vznik SRTV tento týždeň predstavil minister kultúry Daniel Krajcer. Chce, aby médium nahradilo STV a SRo už od budúceho roka. Tento plán podľa rady nesie typické znaky zoštátnenia, čo by znamenalo „koniec verejnoprávnosti médií verejnej služby na Slovensku a oslabenie ich programovej a politickej nezávislosti“. Je to v rozpore s viacerými európskymi dohovormi podpísanými SR, upozorňuje rada. Rada STV tvrdí, že „je a vždy bola pripravená zapojiť sa do skutočne odbornej diskusie o problémoch verejnoprávnej televízie“, no vládni predstavitelia ju zatiaľ z nej vylučujú.

Rada STV sa najbližšie zíde 27. októbra a Herrgott vzhľadom na situáciu nevylúčil aj otvorenie diskusie o zotrvaní generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského vo funkcii. Ako však po rokovaní povedal pre médiá, ktokoľvek by sa podľa neho dnes stal šéfom STV, tlačil by pred sebou rovnako veľký dlh.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM