Webnoviny - Svet

RADIČOVÁ: Druhých sto dní o zlepšení situácie v SR

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Svitok BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Konkrétnym opatreniam, ktoré majú pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku, zvýšiť zamestnanosť, zlepšiť prístup k zdravotnej starostlivosti, bude venovaných druhých sto dní vlády. Na dnešnej tlačovej besede k prvým sto dňom vlády to uviedla premiérka Iveta Radičová. Tieto a ďalšie ciele vyplývajú z uznesenia vlády o tzv. krátkodobých opatreniach. „Toto obdobie budú práve predkladané riešenia, zákony, nariadenia vlády na realizáciu týchto krátkodobých opatrení. Popri tom budú predložené na schválenie a diskusiu strednodobé opatrenia. Zároveň mi do 15. novembra bude predložená konkretizácia na najbližšie štyri roky volebného programového vyhlásenia vlády a legislatívny plán úloh na budúci rok,“ povedala Radičová.

K výhľadu práce na druhých sto dní dodala aj fakt, že zriadila pracovnú skupinu pod svojím vedením na reformu odvodov. Základné riešenie nezamestnanosti je totiž podľa premiérky v znížení odvodovej záťaže. Súčasťou skupiny sú ministri financií, práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva, plus experti na danú problematiku. Skupina je aj „jedno z riešení, ako sa nezhovárať o predstavách o reforme odvodov v dialógu cez médiá, ale priamo na rokovaniach“.

Problémom podľa predsedníčky vlády je, ak v občanoch vyvolávajú zmeny postojov ministrov a diskusie k témam „zlé pocity“. Dialóg pritom považuje za štandardný postup riadenia vlády, rozhodovania. Je otvorená dobrým návrhom, napríklad, ak je zákon po pripomienkovom konaní a schválení vládou dopĺňaný poslancami v parlamente dobrými návrhmi. „Väčšina vecí sa rozhodovala priamo na Koaličnej rade aj s predstaviteľmi predsedov poslaneckých klubov. Koaličná rada dávala vláde návrh ako postupovať pri prijímaní nejakých rozhodnutí. Pravdou zostáva, že súčasťou takéhoto procesu rozhodovania majú byť v rovnakej miere poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,“ povedala premiérka ku komunikácii vlády s poslancami vládnej koalície v NR SR. „Komunikácia, diskusia s poslancami je asi to, čo chýbalo tomuto obdobiu,“ uviedla ďalej. Nechce to ospravedlňovať a tvrdí, že keď sa to len časovo dalo, s poslancami sa rozprávali. Nedostatok času pre väčšiu komunikáciu medzi vládou a jej poslancami vládnych strán v NR SR spôsobila najmä krátka lehota, len dva mesiace, namiesto polroka, na prípravu štátneho rozpočtu.

Radičová tvrdí, že jej nie je vlastný vodcovský spôsob riadenia. Do zákonov zasahuje pred ich predložením na rokovanie vlády, a to návrhmi, ktoré sú rozumné a zákony vylepšujú. Považuje to za svoju povinnosť. „Komunikácia, diskusia je čaro demokracie. My sa mu tak trochu navzájom učíme. Podľa mňa a pre mňa autokratický, alebo ak chcete vodcovský spôsob riadenia mne vlastný nie je, pričom som si plne vedomá, že nie malá časť občanov vodcovský princíp nielen schvaľuje, ale si ho aj volí. O to je to ťažšie…“

Na kritické hlasy o tom, že komunikácia medzi koaličnými stranami je nekonzistentná, premiérka uviedla, že diskusia je otvorená a priateľská. „Keď moji predchodcovia menili rozhodnutia ministrov, tak to bolo komentované ako silný premiér. Keď to urobím ja, tak je to komentované ako chaos. Trošku mi to pripomína také prívlastky – keď sa rozčúli muž, tak je to chlap na správnom mieste. Keď sa rozčúli žena, tak je hysterická,“ povedala Iveta Radičová. Za výhodu svojej vlády považuje, že nepolitikárči. Nevýhodou tejto vlády je, že sú to naslovovzatí odborníci v danej oblasti a potrebujú uznať aj spolupôsobenie ostatných rezortov. „Ja mám asi až príliš kvalitnú posádku, osobnosti, ktoré sú presvedčené o svojej pravde a potom sa veľmi ťažko presviedča o iných riešeniach. Sú to experti, odborníci, ktorí majú svoje jasné predstavy, ako daný problém riešiť, ale majú samozrejme predstavy pre vybratú čiastku, úspech, pre svoj rezort. Moja úloha je práve v tej koordinácii,“ povedala ďalej Iveta Radičová o komunikácii v rámci kabinetu. Na otázku, či neľutuje, že sa dala na premiérsky post, odpovedala: „Prepáčte ja sa medzi hlupákov nezaraďujem.“

Ku kauze hayekovci uviedla, že kauza nie je kauzou tejto vlády, ale bývalej. Fakt, že štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Ivan Švejna odstúpil, vníma ako jeho príspevok k novým pravidlám hry, čo nie je kauza. S tým, že v rovnakej kauze zostal na poste štátny tajomník ministerstva hospodárstva a výstavby Martin Chren, nemôže Radičová nič robiť. Odvolávanie štátnych tajomníkov nie je v jej kompetencii. Je na zvážení Chrena a hlavne strany SaS, ako sa po výsledkoch kontrol a vyšetrovaní rozhodnú, dodala.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM