LULA Rôzne

RADÍME: Autu hrozí počas horúčav požiar, dôležité je správne parkovanie a údržba

Rizikovým situáciám sa dá podľa odborníka predísť. Vyhnite sa parkovaniu na suchých trávnatých priestranstvách, na ktoré priamo svieti slnko.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Autu hrozí počas horúčav požiar, dôležité je správne parkovanie a údržba
Zdroj: Dnes24.sk

Vysoké teploty môžu spôsobiť vzbĺknutie častí auta. Prevenciou môže byť podľa odborníka správne parkovanie, pravidelné čistenie a údržba motora aj predchádzanie rizikovým situáciám. Pri horúčavách je dobré vyhnúť sa parkovaniu na suchých trávnatých priestranstvách, ktoré sú väčšinu dňa vystavené vysokým teplotám.

Nezabúdajte na motor

„Pri umývaní a starostlivosti o auto by sme v žiadnom prípade nemali zabudnúť ani na motor,“ upozorňuje na to operačno-technický riaditeľ Falck Fire Services Milan Ivanič. Usadený prach, nečistoty a mastnota môžu v kombinácii s vysokými teplotami a prehriatym motorom vytvoriť podmienky na vznik požiaru. Dôležitá je tiež kontrola izolácie a svoriek prichytávajúcich elektroinštaláciu.

Pribalte si hasiaci prístroj

Na palubnej doske by sa dlhodobo nemali nechávať predmety, na ktoré vplýva slnečné svetlo a teplota, napríklad sklené veci, ako sú okuliare.

Vodiči by si mali podľa Ivaniča v rámci prevencie doplniť výbavu auta o hasiaci prístroj, prípadne hasiace rúška do auta.

„Ak počas jazdy spozorujete dym spod kapoty, okamžite zastavte na krajnici a vypnite motor,“ radí. „Veľmi dôležité je dať si pozor a neotvoriť kapotu auta nárazovo a tvárou otočenou k autu, nahnali by ste tým do priestoru motora vzduch, čím by ste len podporili vznik ohňa, prípadne ho zintenzívnili, alebo si dokonca spôsobili nepríjemné popáleniny,“ dopĺňa Ivanič. V prípade vzniku ohňa ho treba uhasiť hasiacim prístrojom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie