Lucia Lauková Správy

RADÍME: Materská dovolenka patrí výlučne ženám, muži nahlasujú rodičovskú

Muži starajúci sa o dieťa nenahlasujú materskú, ale rodičovskú dovolenku. Na oznámenie akejkoľvek zmeny platí osemdňová lehota.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Materská dovolenka patrí výlučne ženám, muži nahlasujú rodičovskú
Zdroj: TASR

Zamestnávatelia mužov starajúcich sa o dieťa nikdy neoznamujú Sociálnej poisťovni začiatok ani koniec materskej dovolenky, a to ani vtedy, ak poberajú materskú dávku. V zmysle Zákonníka práce muž nemá nárok na materskú dovolenku, tá totiž patrí výlučne žene.

Preto u mužov oznamujú zamestnávatelia vždy začiatok rodičovskej dovolenky (RD). Oznámia to prostredníctvom tlačiva registračný list fyzickej osoby (RL FO) – zmena, kde uvedú dátum začiatku RD. Po ukončení poberania materského, ak otec nastúpi späť do práce, zamestnávateľ vyplní v RL FO – zmena kolónku dátum skončenia RD. Ak by pokračoval v starostlivosti o dieťa, zamestnávateľ mu ešte preruší poistenie (RLFO – prerušenie poistenia s dôvodom 6 – čerpanie rodičovskej dovolenky), a to s uvedením dňa, ktorý nasleduje po dni skončenia nároku na materské.

Pri matkách zamestnávateľ oznamuje začiatok a koniec materskej dovolenky a pri pokračovaní starostlivosti o dieťa na RD rovnako ako u otca poistenie preruší. Počas poberania materského platí u oboch vylúčenie povinnosti platiť poistné (poistné sa neplatí, ale poistenie trvá), počas RD sa poistenie prerušuje.

„Upozorňujeme zamestnávateľov, že na oznámenie akejkoľvek zmeny v súvislosti so starostlivosťou o dieťa platí osemdňová lehota. Dôležitá je tiež informácia, že počas celého obdobia čerpania materskej dovolenky alebo RD je potrebné zamestnancov uvádzať v mesačnom výkaze,“ radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM