Lucia Šútorová Rôzne

RADÍME: Pred zimnou turistikou v horách sledujte snehové správy a oficiálne výstrahy

Pri návšteve hôr v zime netreba zabúdať na lavínové nebezpečenstvo. Ak si plánujete túru, nezabudnite sledovať snehové správy.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pred zimnou turistikou v horách sledujte snehové správy a oficiálne výstrahy
8
Galéria

Podľa štatistík Horskej záchrannej služby na Slovensku ročne zahynie pod lavínou v priemere 3,7 človeka. Pred výjazdom do zimných hôr je dobré pozorne sledovať snehové správy, najmä oficiálne výstrahy na www.laviny.sk.

Podľa Filipa Kyzeka, člena Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, možnosti túr veľmi závisia od stupňa lavínového nebezpečenstva. Všeobecne platí, čím vyšší stupeň, tým sa treba pohybovať na svahoch s menším sklonom. Pri 3., 4. a 5. stupni sa môžu uvoľňovať samovoľné lavíny, ktoré môžu zasiahnuť nielen lyžiarske svahy, ale aj turistické trasy a chodníky v údoliach.

Lavínový výstroj

Pre návštevníkov zimných hôr by mal byť samozrejmosťou lavínový výstroj (t. j. vyhľadávací prístroj, sonda a lopatka), ktorý slúži na rýchlu záchranu. V prípade pádu lavíny a zasypania osôb treba rýchlo zrealizovať tzv. kamarátsku pomoc, ktorá je kľúčová pre záchranu zasypaného človeka.

Najvyššia šanca na prežitie je do 15 minút od zasypania. Postupne nádej klesá. Po 90 minútach je to len 20 %.

Nebezpečenstvom na lyžiarskom svahu môžu byť neskúsení lyžiari alebo snoubordisti, ktorí preceňujú svoje schopnosti. Často v náročných svahoch nezvládajú koordináciu svojich lyží a nedokážu sa vyhnúť prekážke, ktorou môže byť aj iná osoba. „Ak si nie ste istý svojimi lyžiarskymi schopnosťami, investujte do nich a zaplaťte si niekoľkých hodín v lyžiarskej škole – chránite tým seba i druhých na svahu. Noste lyžiarsku prilbu, môže zabrániť vážnejším zraneniam. Na Slovensku ju používajú najmä deti a lyžiari do 15 rokov, pretože to okrem iného predpisuje novela zákona o Horskej službe,“ radí Kyzek.

Životné poistenie

Rovnako dôležité ako ochranné prvky na svahu a vyhýbanie sa lavínovému nebezpečenstvu je životné poistenie. Ak už dôjde k zraneniu, okrem komplikácií spojených s prevozom z ťažko dostupného terénu, môže byť nepríjemným dôsledkom úrazu aj dlhodobá práceneschopnosť.

„Životné poistenie a pripoistenia chránia v nepríjemných situáciách, keď vážnejší úraz a dlhodobá liečba môžu sťažiť finančnú situáciu v domácnosti,“ zdôrazňuje hovorkyňa poisťovne Daniela Tomášková.

Foto: ilustračné

RADÍME: Pred zimnou turistikou v horách sledujte snehové správy a oficiálne výst
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie