Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Zmenu adresy musí invalidný dôchodca nahlásiť, inak môže prísť o peniaze

Novú adresu by mal invalidný dôchodca Sociálnej poisťovni oznámiť čo najskôr. Ak tak neurobí hrozí, zastavenie výplaty invalidného dôchodku.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Zmenu adresy musí invalidný dôchodca nahlásiť, inak môže prísť o peniaze
Zdroj: TASR

Ak invalidný dôchodca zmení adresu, na ktorej si preberá písomnosti, mal by novú adresu čo najskôr oznámiť Sociálnej poisťovni (SP). V opačnom prípade mu môže SP zastaviť výplatu invalidného dôchodku. Upozornil na to hovorca poisťovne Peter Višváder.

„Môže sa to stať preto, že invalidný dôchodca si nepreberie zásielku zo Sociálnej poisťovne a ignoruje tak výzvu na kontrolnú lekársku prehliadku,“ vysvetlil Višváder. Doplnil, že invalidita je podmienená nepriaznivým zdravotným stavom.

„Ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, posudkový lekár nariadi kontrolnú lekársku prehliadku,“ opísal hovorca SP.

Termín kontrolnej lekárskej prehliadky oznámi lekár poberateľovi dôchodku na pojednávaní. Pred blížiacim sa termínom pojednávania potom pošle posudkový lekár poberateľovi dôchodku aj predvolanie na kontrolnú lekársku prehliadku.

„Ak poberateľ invalidného dôchodku bezdôvodne opakovane nepríde v určený deň a hodinu na pojednávanie o posúdení invalidity, pobočka Sociálnej poisťovne to zdokumentuje a predloží ústrediu Sociálnej poisťovne na rozhodnutie o zastavení výplaty invalidného dôchodku,“ dodal Višváder. Výplatu invalidného dôchodku je podľa jeho slov možné uvoľniť až po absolvovaní kontrolnej lekárskej prehliadky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM