Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Poistenci štátu sa môžu dobrovoľne poistiť, prinesie im to vyššie dávky

Dobrovoľné poistenie vybraným osobám môže v budúcnosti zvýšiť vymeriavací základ pre dôchodkové dávky alebo im môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky aj dávku v nezamestnanosti.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Poistenci štátu sa môžu dobrovoľne poistiť, prinesie im to vyššie dávky
Zdroj: TASR

Sociálna poisťovňa (SP) umožňuje dobrovoľné poistenie aj osobám, ktoré majú status poistenca štátu. Ide o osoby, ktoré sa riadne starajú o dieťa do šesť rokov, prípadne do 18 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ľudí, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok alebo sú asistentmi osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, a tiež o osoby na dobrovoľnej vojenskej príprave. Môžu si tak zvýšiť do budúcnosti vymeriavací základ pre dávky.

Za vybrané skupiny osôb platí štát poistné len na dôchodkové poistenie a keďže v prípade dôchodkového poistenia zákon umožňuje súbeh povinného a dobrovoľného poistenia, môžu sa títo poistenci prihlásiť samostatne na dobrovoľné dôchodkové poistenie, na dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné nemocenské poistenie súčasne alebo na komplexný balík dobrovoľného poistenia. „Môžu si tak do budúcnosti zvýšiť vymeriavací základ pre dôchodkové dávky alebo im môže vzniknúť nárok na nemocenské dávky aj dávku v nezamestnanosti, samozrejme, však po splnení všetkých zákonom stanovených podmienok,“ vysvetlil hovorca SP Peter Višváder.

Dobrovoľne poistená môže byť osoba, ktorá dosiahla vek 16 rokov, má trvalý pobyt alebo povolenie na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM