Aktualizované Cestovanie

Rakúsko OTVÁRA HRANICE so Slovenskom! Kontroly budú už len náhodné

Ak to dovolí epidemiologický vývoj, k úplnému otvoreniu rakúskych hraníc by mohlo dôjsť už v lete.

Ilustračný obrázok k článku Rakúsko OTVÁRA HRANICE so Slovenskom! Kontroly budú už len náhodné
18
Galéria

Rakúsko otvorí o polnoci zo soboty na nedeľu svoje hranice so Slovenskom, Českom a Maďarskom. Kontroly na hraniciach budú ďalej už len náhodné, pričom k ich úplnému otvoreniu by mohlo dôjsť už 15. júna.

V sobotu o tom s odvolaním sa na vyhlásenie rakúskeho ministerstva vnútra informoval portál Vienna.at.

Náhodné kontroly

„Súbežne s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom sa teraz uvoľňujú hraničné kontroly zo strany zdravotníckych orgánov a polície na hraniciach s Českou republikou, Slovenskom a Maďarskom,“ uvádza sa vo vyhlásení. Kontroly by mali byť naďalej uskutočňované „len náhodne“.

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg a ministerka pre záležitosti Európskej únie Karoline Edtstadlerová pokračujú podľa vyhlásenia v koordinácii so susednými krajinami.

Zdôraznili, že ak to dovolí epidemiologický vývoj, mohlo by k úplnému otvoreniu rakúskych hraníc dôjsť už 15. júna.

„Naším cieľom je dosiahnuť čo najviac slobody a čo najmenšie obmedzenia. Toto malé uvoľnenie bude ďalším malým krokom smerom k normálnemu stavu najmä pre ľudí žijúcich v pohraničí a pre pendlerov,“ uviedli podľa vyhlásenia Nehammer, Schallenberg a Edtstadlerová.

Karanténa naďalej platí

Hraničné kontroly a povinnosť štátnej karantény okrem výnimiek platia aj naďalej pri vstupe na Slovensko. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR. ÚV pripomína tiež opatrenia, ktoré platia pri cestovaní do Rakúska.

„Hoci Rakúsko od 17. 5. 2020 otvára hranice so Slovenskou republikou, neznamená to, že rovnaké pravidlá platia aj pri vstupe na naše územie. V tomto prípade je potrebné riadiť sa opatreniami stanovenými v SR. Pre osoby prichádzajúce na Slovensko stále platí povinnosť štátnej karantény, pričom pre niektoré skupiny ľudí platia výnimky za jasne stanovených pravidiel,“ uviedli z úradu vlády.

Pre slovenských občanov platia podľa tlačového odboru pri prekročení hraníc do Rakúska všetky ostatné opatrenia. „Napríklad negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako štyri dni alebo 14-dňová povinná domáca karanténa okrem presne daných výnimiek,“ napísali z odboru s tým, že tieto opatrenia budú policajné hliadky v Rakúsku námatkovo kontrolovať.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie